W atmosferze radości i zabawy upłynęła kolejna, 6. edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej. Były eksperymenty, tańce, wypuszczanie baloników i rozwiązywanie zagadek energetycznych. Kto przestraszył się pogody i nie dotarł na festiwal, niech żałuje!
I znów na imprezie imponująca frekwencja uczestników: przybyło prawie 600 przedszkolaków z 20 przedszkoli, 1200 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników z terenu Bielska-Białej, a także ich rodziny i mieszkańcy w liczbie kilkuset osób. Ich twórcze wysiłki w konkursie „Szanuj energię, chroń klimat” tu właśnie zostały rozstrzygnięte i nagrodzone dzięki hojności firm AQUA S.A., PK Therma Sp z o.o., Northouse Sp. z o.o., Cooper Standard Automotive Polska Sp. z o.o. oraz Eko Sun Sp. z o.o. Pomimo wichury i krótkiego deszczu uczestnicy festiwalu poświęconego oszczędzaniu energii i ochronie środowiska wytrwale gromadzili się podczas ciekawych atrakcji programowych.
Tym razem bajecznie kolorowe baloniki symbolizujące ideę kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat” ze swoich rączek wypuściły przedszkolaki, kiedy tworząc gigantyczny pociąg z konduktorem Sebastianem Chmielem na czele „podjechały” na plac przed Bielskim Centrum Kultury. Wcześniej dzieci obejrzały przedstawienie pn. „Arka Noego” w wykonaniu Teatru Bajka z Cieszyna.
Jak co roku swoje naukowe możliwości zaprezentowały bielskie szkoły ponadgimnazjalne. Niezastąpieni od sześciu lat festiwalowi wolontariusze – młodzież z LO „Szkoły na Grodzisku”, w swoim atelier fotograficznym oraz w studio malowania twarzy przyjęli dosłownie rzesze uczestników. Ich model „camery obscura” oraz wystawa fotografii inspirowanych baśniami zadziwiły niejednego. Trzy licea ogólnokształcące wabiły warsztatami dotyczącymi przemian energetyczno-fizycznych – uczniowie z „Kopernika” zademonstrowali możliwości ogniwa słonecznego, prawie 30 uczniów z Czwórki zachwyciło niezwykłymi właściwościami wody, rakietą z balonu, suchym lodem, pięknem barw tęczy i wieloma innymi doświadczeniami, nie do zobaczenia na co dzień; a uczniowie V LO odsłonili tajniki dźwięku w głośniku i pokazali, jak polski naukowiec Jan Czochralski wynalazł kryształy przetwarzające energię Słońca w prąd. Bielski „Mechanik” zabłysnął prezentacją wielu ciekawych modeli i urządzeń, a także wykazał, że prąd można uzyskać także… z warzyw! Bielska Szkoła Przemysłowa na stoisku chemików, projektantów mody, techników ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii roztoczyła swoje szerokie spektrum edukacyjne. Jak co roku wspierało imprezę Biuro ds. Gospodarki Odpadami proponując najmłodszym ciekawe warsztaty manualne i wiele upominków, a starszym wiedzę o nowych zasadach gospodarowania odpadami. Energetycznie eksperymentował wieloletni partner festiwalu Tauron-Dystrybucja, a taneczne warsztaty prowadzone przez instruktorów tańca Mikołaja Strzyża i Agnieszkę Jarosińską kipiały wręcz energią. Przyszła też pora na coś dla ciała – kulinarne słodkie warsztaty zdobienia babeczek w wykonaniu Ani Berezowskiej, właścicielki marki Cremino Bakery oraz instruktaż tworzenia kosmetyków z natury udzielony przez specjalistkę Polę Kryża uzupełniony został akcją Swap Party czyli wymianą ubrań, które bezkosztowo znalazły swoich nowych, zadowolonych właścicieli za sprawą znanej blogerki Kasi Olech-Oziembały.
A jak bawili się na festiwalu dobrej energii mieszkańcy? Przedszkolaki i uczniowie zaprosili swoje rodziny na tradycyjną już grę miejską pn. Zapanuj nad energią. Pojawiło się ponad 30 drużyn. Na 7 stacjach o tajemniczych nazwach: oświecone podchody, misja-emisja, ciepła strona życia, ubierz swój dom itp. uczestnicy łamali sobie głowy nad zagadkami związanymi z wykorzystaniem energii w swoim codziennym życiu. Korzystając ze specjalnej mapy odkrywali kolejne stacje, a w promocyjnych torbach Urzędu Miejskiego wykonanych ze zużytych banerów reklamowych gromadzili skarby-upominki związane z różnymi stacjami: żarówki energooszczędne ufundowane przez Philips Lighting Bielsko, bajeczki o Czerwonym Kapturku podarowane przez PK Therma, termometry pokojowe LCD – gadżet promocyjny Biura Zarządzania Energią czy maskotki i broszury firmy Tauron-Dystrybucja lub ekskluzywne modele samochodzików firmy FIAT. Warto było się głowić przez 2 godziny, bo nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Aż 13 drużyn wywalczyło sobie obfite nagrody. Oczekiwanie na wyniki gry wypełnił pokaz kuchni molekularnej w wykonaniu szefa kuchni Mateusza Czekierdy i aktorki Izy Kapias. Przygotowali wykwintne potrawy z produktów Czanieckich Makaronów, które zachwyciły niezwykłością smaku. Sama firma dosłownie obsypała uczestników gry bogactwem różnorodnych typów makaronów produkowanych lokalnie. Festiwal zakończył się równie energetycznie, jak się zaczął – przy mikserze muzycznym DJ Adusa i niepozwalającym ustać w miejscu saksofonie Krzysztofa Sandeckiego. Nad dobrym klimatem wydarzenia nieprzerwanie czuwało rodzime i wciąż aktywne Radio Bielsko w swoim studio polowym w Parku Słowackiego.
Do zobaczenia za rok!
Więcej na stronie www.miastodobrejenergii.pl
lub na profilu Facebook https://www.facebook.com/MiastoDobrejEnergii/