Celem projektu jest wsparcie małych i średnich gmin z Polski, Rumunii, Węgier i Chorwacji w opracowaniu i wdrażaniu lokalnych strategii mających pomóc im w osiągnięciu neutralności klimatycznej.
Unia Europejska ma ambicję stać się pierwszym na świecie obszarem neutralnym dla klimatu. Aby udało się ten cel osiągnąć, konieczne są działania na wszystkich szczeblach, w tym na szczeblu lokalnym. Ponad połowa mieszkańców Europy żyje w małych i średnich gminach, które mają do odegrania kluczową rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych, z czego coraz więcej z nich zdaje sobie sprawę. Jednocześnie jednak dysponują ograniczonymi zasobami ludzkimi, finansowymi i kompetencjami, co utrudnia podejmowanie ambitnych, skoordynowanych działań na rzecz ochrony klimatu. Projekt Ready4NetZero ma na celu pomóc w pokonaniu barier przed jakimi stoją małe i średnie gminy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
DZIAŁANIA PROJEKTOWE:
- Stworzenie niezbędnej bazy wiedzy;
- Organizacja dedykowanych wydarzeń budujących kompetencje (webinaria, warsztaty, wizyta studyjna, międzynarodowa konferencja);
- Rozpoczęcie pracy nad lokalnymi strategiami na rzecz neutralności klimatycznej w 8 miastach pilotażowych z ww. krajów (np. poprzez wypracowanie wizji zrównoważonego rozwoju energetycznego miasta do 2050 r., uruchomienie kampanii aktywizujących kluczowych interesariuszy, podjęcie badań umożliwiających zaproponowanie optymalnej sieżki dążenia do neutralności klimatycznej itp.);
- Organizacja kampanii komunikacyjnej zachęcającej gminy do podejmowania ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu.
PLANOWANE REZULTATY PROJEKTU:
- Poradnik dotyczący opracowania lokalnych długoterminowych strategii na rzecz neutralności klimatycznej.
- Program budowania kompetencji samorządów lokalnych dążących do osiągnięcia neutralności klimatycznej, bazujący na wyjściowej ocenie potrzeb kompetencyjnych.
- 8 lokalnych, pilotażowych działań przybliżających miasta do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto.
- 1 publikacja obejmująca studia przypadku i rekomendacje dla miast i gmin podążających ścieżką transformacji energetycznej.
PARTNERZY PROJEKTU:
- Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités“, PL - koordynator
- Energiaklub, HU
- North-West Croatia Regional Energy Agency, HR
- Asociația Orașe Energie în România, RO
- Ecologic Institute, DE
OKRES REALIZACJI: 1 listopada 2022 – 30 kwietnia 2025
STRONA INTERNETOWA PROJEKTU: https://ready4netzero.eu
FINANSOWANIE: Europejska Inicjatywa na rzecz ochrony klimatu (European Climate Initiative - EUKI)
This project is part of the European Climate Initiative (EUKI) of the German Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK).