Celem projektu EL-Practice jest wsparcie młodych dorosłych (29-39 lat) w poszerzaniu ich wiedzy oraz podnoszeniu kwalifikacji, zdolności i umiejętności w zakresie zrównoważonego wykorzystania energii, a także w zwiększeniu ich pewności siebie, prowadzącego do aktywnego angażowania się w tworzenie zrównoważonego społeczeństwa oraz kształcenia u nich odpowiedzialności za swoje wybory życiowe. Opracowany w ramach projektu interaktywny, łatwo dostępny na platformie mobilnej e-kurs, będzie doskonałym narzędziem do promowania i kształtowania wśród młodych ludzi zmian nawyków, związanych z efektywnym wykorzystywaniem energii, prowadzących do współdziałania na rzecz bardziej zrównoważonej Europy.
Działania podejmowane w projekcie obejmują:
- charakterystykę istniejących kompetencji i poziomu wiedzy w krajach partnerskich w zakresie zagadnień energetycznych, poprzez przeprowadzenie badania ankietowego wśród grupy docelowej (osoby w wieku 29-39 lat),
- zdefiniowanie potrzeb grupy docelowej w zakresie efektywności energetycznej i ochrony klimatu na podstawie wniosków z badania ankietowego,
- opracowanie interaktywnego e-kursu, umożliwiającego użytkownikom poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie energii,
- opracowanie materiałów dydaktycznych dla młodych dorosłych,
- organizację szkoleń skierowanych do młodych dorosłych,
- działania promujące i upowszechniające projekt i jego rezultaty.
Planowane rezultaty projektu:
- Zwiększenie kompetencji i wiedzy młodych dorosłych na temat alfabetyzacji energetycznej, poprzez udział w działaniach projektowych.
- Opracowanie interaktywnych i innowacyjnych materiałów edukacyjnych poświęconych energetyce i efektywności energetycznej.
- Wymiana doświadczeń i zdobywanie nowej wiedzy, dzięki e-kursowi i stronie internetowej projektu.
- Zaznajomienie dużej liczby osób z krajów partnerskich z działaniami projektowymi głównie dzięki wydarzeniom i działaniom upowszechniającym jego rezultaty.
- Dzięki zwiększeniu wiedzy i umiejętności młodzi dorośli będą w stanie stworzyć zrównoważone gospodarstwa domowe oraz staną się bardziej pewni siebie w obliczu wyzwań związanych z energią.
Partnerzy projektu:
- Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ,,Energie Cites” – Polska
- INNOVATION HIVE – Grecja
- Mednarodni institut za implementacijo trajnostnega razvoja – Słowenia
- North-West Croatia Regional Energy Agency – Chorwacja
- LEVILO – Verein für ökologische und soziale Nachhaltigkeit – Austria
- ZAVOD ENERGETSKA AGENCIJA ZA SAVINJSKO SALESKO IN KOROSKO – Słowenia
Strona internetowa projektu:
Biuletyny:
- Biuletyn 1 (czerwiec 2022)
- Biuletyn 2 (styczeń 2023)
- Biuletyn 3 (lipiec 2023)
- Biuletyn 4 (luty 2024)
Rezultaty Projektu:
PR1 - Kompetencje młodych ludzi w zakresie alfabetyzacji energetycznej:
Celem tego etapu było przeprowadzenie analizy i zmapowanie istniejących kompetencji w zakresie umiejętności związanych z alfabetyzacją energetyczną wśród młodych ludzi oraz zidentyfikowanie luk kompetencyjnych i cech wspólnych, stanowiących ramy dla dalszego projektowania treści szkoleń i e-kursów. Na podstawie uzyskanych informacji opracowano raport który, w przyszłości, stanie się narzędziem informacyjnym i edukacyjnym dla różnych interesariuszy na temat istniejących kompetencji.
- PR1 - Stan badań i wiedzy
- PR1 - Raport kompetencji wśród młodych dorosłych
- PR1 - Ewaluacja statystyczna
PR2 – Platforma moblina EL-Practice
Celem PR2 było zaangażowanie młodych ludzi w interaktywne kształcenie na odległość w ramach szkolenia z zakresu alfabetyzacji energetycznej. Mimo dobrych chęci wielu młodych ludzi nie jest w stanie fizycznie uczestniczyć w szkoleniach, dlatego partnerzy projektu postanowili opracować platformę online, aby zapewnić dostęp do wiedzy jak największej ilości osób. W celu ułatwienia korzystania z platformy, zespół El-Practice przygotował Instrukcje dla użytkowników w 6 różnych językach:
- EL-Practice User Guide - EN
- EL-Practice User Guide - GR
- EL-Practice User Guide - PL
- EL-Practice User Guide - DE
- EL-Practice User Guide - HR
- EL-Practice User Guide - SLO
PR3 - MODUŁ ZWIĘKSZAJĄCY KOMPETENCJE W ZAKRESIE ALFABETYZACJI ENERGETYCZNEJ
Celem trzeciego, i zarazem ostatniego etapu projektu, było opracowanie e-kursu mającego na celu wsparcie alfabetyzacji energetycznej i zmiany nawyków wśród młodych ludzi, aby ułatwić im tworzenie zrównoważonych społeczności. Kurs został zintegrowany z platformą mobilną (powstałą w ramach PR2) i stanowi kluczowy rezultat projektu.
Osoby zainteresowane szkoleniem zapraszamy do rejestracji za pośrednictwem linku który znajduje się poniżej.
Termin realizacji: 01.02.2022 r. – 31.01.2024 r.
Finansowanie: Projekt jest finansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.