Zapraszamy wszystkie gminy, którym nieobojętny jest stan środowiska naturalnego, do przystąpienia do Stowarzyszenia.
Samorządy lokalne odgrywają kluczową rolę w obliczu wyzwania, jakie stanowią zmiany klimatu oraz dyrektywy unijne mające na celu przeciwdziałanie ich skutkom.

Stowarzyszenie umożliwia swoim członkom udział w projektach krajowych i międzynarodowych z zakresu zrównoważonego rozwoju energetycznego, wymianę doświadczeń i tworzenie rozwiązań powtarzalnych, możliwych do wykorzystania w województwach, powiatach, miastach i gminach. Pomaga w nawiązywaniu i rozwijaniu współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej, także dzięki włączaniu się w prace europejskiej Sieci Miast „Energy Cities”.

W wyniku naszej działalności wiele gmin zrealizowało inwestycje z zakresu energii odnawialnej oraz poprawy efektywności energetycznej.

W przypadku wyrażenia chęci przystąpienia do Stowarzyszenia należy podjąć stosowną uchwałę Rady Miasta, wypełnić deklarację członkowską oraz wydelegować przedstawiciela. Dołączamy zatem deklarację przystąpienia do Stowarzyszenia, kopię Statutu oraz uchwałę o wysokości składek. W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się z naszym biurem.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Deklaracje przystąpienia do Stowarzyszenia

Wysokość składek

  Uchwała o składkach na rok 2024
  Uchwała o składkach na rok 2025

Statut Stowarzyszenia

Warto być Członkiem Stowarzyszenia!

Jarosław Klimaszewski

Bielsko-Biała jest członkiem Stowarzyszenia już od ponad 20 lat, co zaowocowało licznymi wspólnymi projektami dotyczącymi efektywności energetycznej, OZE, ochrony powietrza i klimatu. Podczas ich realizacji pozyskiwaliśmy przydatną wiedzę i umiejętności oraz przekazywaliśmy je innym. Zdobyte w ten sposób kontakty nierzadko okazywały się bezcenne. Dzięki temu też Bielsko znalazło się w Porozumieniu Burmistrzów jako pionierskie polskie miasto, a realizując zapisy opracowanego wówczas planu działań na rzecz redukcji emisji CO2 zasłynęło w sposób szczególny z szerokich i systematycznych działań w zakresie edukacji ekologicznej. 

Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej

 

Rafał Bruski

Wieloletnie, aktywne uczestnictwo Bydgoszczy w Stowarzyszeniu pozwala na zdobywanie wiedzy na temat nowoczesnego podejścia innych miast do zagadnień ochrony klimatu oraz działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej.

Doświadczenia zarówno praktyczne, jak i edukacyjne, które są bezpośrednim efektem udziału w projektach, przekładają się na szereg cennych inicjatyw podejmowanych przez moich współpracowników. Jedną z nich było powstanie w Urzędzie Miasta Wydziału dedykowanego właśnie takiej współpracy, również na arenie międzynarodowej, do czego serdecznie zachęcam.

Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy

Roman Ptak

Przynależność do grona członków Polskiej Sieci „Energie Cités” jest dla nas bardzo motywująca i owocna. Zrealizowaliśmy wspólnie wiele projektów w zakresie zrównoważonej energii, m.in. działania edukacyjne w szkołach w ramach projektu EURONET 50/50 max, konferencję połączoną z grą terenową, braliśmy udział w szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie. Cieszy nas, że „Energie Cités” uznało wiele naszych projektów za dobre praktyki warte promowania wśród pozostałych członków sieci.

Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice

Leszek Tabor

Bardzo wysoko oceniam działalność Stowarzyszenia. Gmina Sztum od wielu lat angażuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej, ograniczenie emisji CO2. Dzięki Stowarzyszeniu uzyskaliśmy dostęp do dobrych praktyk w kraju i za granicą, wiedzy, praktycznych umiejętności rozwiązywania konkretnych problemów. Poszerzyliśmy nasze horyzonty i rozwinęliśmy skrzydła, poznaliśmy osiągnięcia polskich samorządów, ale też mogliśmy się podzielić naszym dorobkiem. Stowarzyszenie godne polecenia każdemu samorządowi.

Leszek Tabor, Burmistrz Miasta i Gminy Sztum

Rafał Trzaskowski

W Warszawie tworzymy atmosferę i warunki do rozwijania wszelkiej aktywności mieszkańców. Chcemy, aby stolica była dla wszystkich przyjaznym miejscem do życia, pracy i wypoczynku. Budujemy prawdziwie otwartą, europejską metropolię. Członkostwo w Stowarzyszeniu pomaga nam osiągać nasze cele. Współdziałamy, ale też wymieniamy się doświadczeniami z innymi gminami, a także analizujemy, jak sprostać wyzwaniom, tak by Warszawa rozwijała się w sposób jak najbardziej zaplanowany i zrównoważony. Stolica bierze udział w inicjatywach Stowarzyszenia od 9 lat. Przez ten czas już wielokrotnie korzystaliśmy z inspiracji, w jaki sposób nowocześnie i efektywnie gospodarować energią.

Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta st. Warszawy

Leszek Tabor

Miasto Ełk ze Stowarzyszeniem współpracuje od ponad 20 lat. Wspólnie dbamy o zrównoważony rozwój miasta, podejmując liczne działania proekologiczne chroniące walory naturalne. Wykorzystujemy OZE, prowadzimy edukację ekologiczną mieszkańców oraz stawiamy na zrównoważoną politykę energetyczną miasta. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia realizujemy innowacyjne działania na rzecz oszczędzania energii i ochrony klimatu, korzystając z najlepszych europejskich i krajowych wzorców. Dążymy do osiągnięcia dobrej jakości życia mieszkańców, przy zachowaniu równości społecznej, bogactwa zasobów naturalnych i różnorodności biologicznej. 

Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasta Ełku