Reprezentanci gmin i miast z całej Polski zainteresowani rozwojem gospodarki niskoemisyjnej w swoich regionach oraz wdrażaniem działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii zgromadzili się 18 marca 2015 r. w Warszawie na konferencji inaugurującej działalność Narodowego Funduszu jako Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów.
Konferencja poświęcona była roli miast we wdrażaniu niskoemisyjnej gospodarki, a jej głównym celem było przedstawienie korzyści płynących z prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Gościem honorowym był minister środowiska Maciej Grabowski, który witając przybyłych powiedział, że cele Porozumienia Burmistrzów, które w Polsce wspiera nasze Stowarzyszenie, a którego koordynatorem został niedawno Narodowy Fundusz, są w pełni spójne z priorytetami Ministerstwa Środowiska, zwłaszcza związanymi z ochroną powietrza.
- Porozumienie zakłada współpracę władz lokalnych i regionalnych, które godzą się działać razem na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Życzę, aby w roku 2050 polscy burmistrzowie pracowali w niskoemisyjnych, czystych i odpornych na zmiany klimatu miastach – dodał minister Grabowski.
W programie konferencji znalazły się wystąpienia pań Małgorzaty Mika-Byrskiej z Ministerstwa Gospodarki, Małgorzaty Skuchy, prezesa Zarządu NFOŚiGW i Anny Jaskuły, dyrektora biura naszego Stowarzyszenia oraz przedstawicieli Biura Porozumienia Burmistrzów z Brukseli, Komisji Europejskiej (DG Regio), Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz miast sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów z Polski, Szwecji i Łotwy.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania działań związanych z efektywnością energetyczną i OZE. Zaprezentowane zostały również zagadnienia dotyczące nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020, wsparcia finansowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz projektu doradztwa w obszarze efektywności energetycznej i OZE, który będzie realizowany przez NFOŚiGW.
Uczestnicy konferencji mieli też możliwość zadawania ekspertom pytań na temat Porozumienia Burmistrzów, planów gospodarki niskoemisyjnej, Planów na rzecz zrównoważonej energii (SEAP) oraz programów NFOŚiGW.
NFOŚiGW 9 października 2014 r. podpisał umowę partnerstwa z Dyrekcją Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej, na mocy której przyjął funkcję Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów w Polsce. Ta ważna inicjatywa Komisji Europejskiej angażuje władze lokalne i obywateli w działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Sygnatariusze Porozumienia zobowiązują się do osiągnięcia i przekroczenia celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej poprzez zmniejszenie emisji CO2 na swoim terenie o co najmniej 20% do 2020 roku.
Komisja Europejska w Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego uznała władze lokalne działające w ramach Porozumienia Burmistrzów za kluczowych partnerów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Europy. KE oficjalnie potwierdziła też swoje wsparcie dla miast i gmin będących sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów, których aktualnie (koniec marca 2015) jest 6295 w Europie, a w Polsce 35.
Zdjęcia z archiwum NFOŚiGW.