Gmina Dąbrowa Górnicza zorganizowała już po raz kolejny Dni Energii, które odbyły się w dniu 6 września 2014 r. w Parku Hallera, gdzie równocześnie zorganizowano imprezę plenerową pn. „Festiwal Ludzi Aktywnych - Forum Inicjatyw Pozarządowych Zagłębia Dąbrowskiego”. Organizacja Dni Energii jest jednym z zadań sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów, do którego Dąbrowa Górnicza przystąpiła w 2012 roku. Głównym celem tego wydarzenia jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie ochrony klimatu i poszanowania energii.
W związku z udziałem Dąbrowy Górniczej w międzynarodowych projektach prowadzonych przez Stowarzyszenie Gmin Polską Sieć „Energie Cités”, pracownicy Referatu Zarządzania Energią Wydziału Inwestycji Miejskich tut. Urzędu informowali uczestników o osiągnięciach zakończonego projektu pn. „OGRÓD NAD GŁOWĄ", czyli szwajcarskie zielone dachy i żyjące ściany, będące inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu”. Na stoisku rozdawano także ulotki i broszury prezentujące projekty EURONET 50/50 MAX (pełna tytuł: „Oszczędzanie energii w szkołach i innych budynkach publicznych poprzez upowszechnienie metodologii 50/50”) oraz MESHARTILITY (pełna nazwa: „Pomiary i wymiana danych pomiędzy zakładami energetycznymi a gminami na rzecz Porozumienia Burmistrzów”). Celem tego projektu jest opracowanie rozwiązań i narzędzi ułatwiających wymianę danych nt. zużycia i produkcji energii pomiędzy zakładami energetycznymi a samorządami lokalnymi, podejmującymi się sporządzenia lokalnych inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych i opracowania planów i strategii energetycznych, które pozwolą te emisje zmniejszyć poprzez ograniczenie zużycia energii, podniesienie efektywności jej wykorzystania oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Podczas imprezy, wszyscy uczestnicy zainteresowani dofinansowaniami i dotacjami celowymi z budżetu miasta, mogli dowiedzieć się więcej na temat zasad ich udzielania od przedstawicielki Wydziału Ekologii i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Mieszkańcy mogli również skorzystać z jej pomocy przy wypełnianiu wniosków oraz zapoznać się z bogatą statystyką dotyczącą dotychczas udzielonych dofinansowań i dotacji.
Ponadto mieszkańcy mogli również dowiedzieć się więcej na temat możliwości uzyskania dotacji z banku na zakup i montaż kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynków oraz o zasadach projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych. Na stoisku rozdawano także ulotki z Banku Ochrony Środowiska informujące o programach: „BOŚ EKOsystem” i „EKOrozwiązanie dla domu i mieszkania”. Ulotki dostarczył Doradca Banku Ochrony Środowiska S.A. Katowicach, który na stałe współpracuje z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej w dziedzinie dofinasowań do ekologicznych źródeł energii.
Do prezentowania swoich rozwiązań i wyrobów zostały zaproszone firmy:
- Europe Solar Production Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, która wchodzi w skład ponadnarodowego koncernu Europe Solar Holding i zajmuje się produkcją wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych. Europe Solar Production jest dostawcą monokrystalicznych oraz polikrystalicznych paneli słonecznych przede wszystkim dla użytku przemysłowego. Ich oferta obejmuje również nanotechnologię (opcjonalnie). Przedstawiciel tej firmy prezentował panel fotowoltaiczny wraz z oprzyrządowaniem, dokonywał pomiarów wytwarzanej energii elektrycznej, wyjaśniał zasadę działania i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz udzielał informacji na temat kosztów z tym związanych.
- HEWALEX Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach jest firmą, która już od 25 lat zajmuje się popularyzacją i produkcją urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii takich jak kolektory słoneczne i pompy ciepła. Przedstawicielka tej firmy prezentowała pompę ciepła typu powietrze-powietrze, wyjaśniała zasadę działania, gdzie można ja stosować i jakie oszczędności można dzięki niej uzyskać. Podczas prezentacji towarzyszył jej autoryzowany instalator pomp ciepła, który informował o kosztach instalacji i warunkach jakie muszą być zapewnione do najefektywniejszej pracy pompy. Prezentowana pompa ciepła wzbudziła duże zainteresowanie, gdyż jest to technologia mało popularna w naszym społeczeństwie, chociaż mamy z nią do czynienia na co dzień poprzez korzystanie z lodówek czy zamrażarek.
- Południowe Centrum Dystrybucji Odnawialnych Źródeł Energii z siedzibą w Dąbrowie Górniczej oraz współpracująca z nią firma TECHNOKONTRAKT sp. z o.o. są przedsiębiorstwami zajmującymi się wykonaniem kompletnych instalacji zintegrowanych systemów OZE, a przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, które mogą pracować w kogeneracji. Dzięki tej technologii możliwe jest równoczesne wytwarzanie ciepła do ogrzewania domu, jak i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym, charakteryzuje się dużo mniejszym zużyciem paliwa niż ma to miejsce w przypadku odrębnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Wiąże się to z dużymi oszczędnościami ekonomicznymi i jest korzyściami ekologicznymi. Ich oferta kierowana jest przede wszystkim do indywidualnych gospodarstw domowych. Wszyscy zainteresowani systemami OZE mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat kosztów instalacji, żywotności urządzeń i oszczędności możliwych do uzyskania, a także o formach dofinansowania i odsprzedawania nadwyżek energii elektrycznej w odniesieniu do obowiązujących i przyszłych przepisów prawnych.
W Dniach Energii wzięło udział także Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, którego celem jest m.in. inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie edukacji środowiskowej oraz podejmowanie działań zmierzających do podniesienia świadomości ekologicznej społeczeństwa. Realizuje to np. poprzez popularyzowanie idei rozwoju zrównoważonego czy prowadzenie działalności dydaktycznej, popularyzatorskiej i oświatowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas tegorocznej imprezy stoisko Stowarzyszenia, na którym organizowano konkursy i quizy cieszyło się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży.
Tegoroczne Dni Energii w Dąbrowie Górniczej spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców - uczestników festynu. Świadczy to o tym, że dąbrowianie i mieszkańcy sąsiednich miast są coraz bardziej zainteresowani odnawialnymi źródłami energii wiedząc, że korzysta na tym środowisko i oczywiście domowy budżet. Istnieje zatem potrzeba organizacji tego typu akcji, gdyż coraz więcej ludzi jest otwartych na innowacje - zwłaszcza te ekologiczne. Doświadczenia z Dni Energii 2014 pozwolą organizatorom w następnych latach dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców.
GALERIA