4 i 5 października 2012 roku w Gorlicach odbyła się międzynarodowa konferencja oraz spotkanie partnerów projektu VIS NOVA, który realizowany jest w ramach Programu dla Europy Środkowej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 11 partnerów z 4 krajów Europy: Niemiec, Austrii, Węgier i Polski wzięło udział w konferencji poświęconej efektywnemu wykorzystaniu energii. Konferencję rozpoczął starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, który witając gości, podkreślił jak ważną dla powiatu gorlickiego jest polityka zrównoważonego rozwoju.
W programie ponadto znalazły się:
- wystąpienie reprezentanta CERE, który przedstawił konceptualizację transnarodowej strategii zrównoważonej energii. Stworzenie tej strategii jest jednym z kluczowych elementów realizacji projektu VIS NOVA.
- wykład z zakresu budownictwa pasywnego, zalety rozwiązań, , a także przykłady z całej Polski. Duże zaciekawienie budziło wykorzystanie elementów architektury pasywnej w Laboratorium Edukacyjno-Badawczym Akademii Górniczo- Hutniczej w Miękini.
- wystąpienie na temat korzyści płynących z energii geotermalnej na przykładzie Term Uniejów. Był to bardzo inspirujący przykład, szczególnie dla przedstawicieli Powiatu Gorlickiego, który ma pewien potencjał wykorzystania wód geotermalnych.
- doświadczenia dotyczące wykorzystania energii odnawialnej, płynące z wieloletnich doświadczeń przedstawili dr Zdzisław Ząber i wójt gminy Laszki - Adam Grenda.
Po oficjalnej części konferencji uczestnicy projektu VIS NOVA odbyli wizytę studyjną do Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach, gdzie przestarzałą kotłownię węglową zastąpiono nowoczesnym kotłem na zrębki drzewne. Zalesienie powiatu gorlickiego jest bardzo duże, dzięki czemu drewno zdobywane lokalnie jest dobrym źródłem paliwa do nowego kotła.
5 października miało miejsce spotkanie partnerów projektu. Podsumowano dotychczasowe działania, przeanalizowano sukcesy oraz wytyczono sobie nowe cele. Najbliższe miesiące obfitować będą w ambitne zadania: powinna zostać zakończona transnarodowa strategia zrównoważonej energii, natomiast w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach rozpoczną się prace mające na celu uruchomienie nowoczesnego systemu zarządzania energią.