Jak wiele różnych działań realizują „Polskie miasta i gminy dla klimatu” pokazała międzynarodowa konferencja pod tym tytułem, która odbyła się w dniach 17-18 czerwca 2010 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach, pod patronatem Wojewody Małopolski Stanisława Kracika. Uczestniczyli w niej przedstawiciele europejskiego Biura Porozumienia Burmistrzów, Ambasady Danii oraz 18-osobowa grupa reprezentantów miast ukraińskich, a także delegaci URE i Ministerstwa Środowiska.
Minister Środowiska Andrzej Kraszewski skierował do zebranych list, w którym dziękując naszemu Stowarzyszeniu za duży wkład w działania „Partnerstwa dla Klimatu” podkreślił, że należy ono do prestiżowego grona 33 instytucji partnerskich i poprzez swoją aktywność „doskonale wpisuje się w ramy działalności naszego wspólnego Partnerstwa”. Wyrazy uznania złożył też wszystkim uczestnikom Polskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej gratulując im wzorcowych przykładów i życząc wytrwałości w ich realizacji w kolejnych latach.
Podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” w ramach projektu „RES Champions League”, współfinansowanego z Programu Inteligentna Energia dla Europy, przedstawiciele miast i gmin - najlepszych "graczy" Ligi OZE - zaprezentowali swoje osiągnięcia w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Najpierw słuchacze mieli okazję zapoznać się z działaniami europejskich Mistrzów Energii Odnawialnej: Nowej Dęby – nagrodzonej złotym medalem w kategorii „5 tys. – 20 tys. mieszkańców” oraz Częstochowy, która zajęła trzecie miejsce w kategorii miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Następnie swoje doświadczenia i zrealizowane inwestycje z zakresu wykorzystania energii słonecznej i biomasy przedstawili reprezentanci miast i miejscowości zajmujących najwyższe miejsca w rankingu Ligi OZE: Szczawnicy, Ełku, Myczkowiec i gminy Słupsk.
Ostatnie wystąpienia dotyczyły energooszczędnego oświetlenia oraz kryteriów środowiskowych w zielonych zamówieniach publicznych na oświetlenie.
Wieczorem uczestnicy mogli podziwiać iluminację dziedzińca i zamku królewskiego w Niepołomicach wykonaną przez firmę LBL, partnera Philips Lightning Poland.
W drugim dniu konferencji polscy sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów – reprezentanci Bielska-Białej, Warszawy, Łubianki i Niepołomic przedstawili swoje doświadczenia i działania związane z przystąpieniem do tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy, m.in. w zakresie przygotowania i realizacji SEAP („Planów działań na rzecz zrównoważonej energii”). Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Wojciecha Piskorskiego, Carbon Engineering - dotycząca realizacji projektów „joint implementation” i handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Uczestnicy konferencji otrzymali bezpłatnie: najnowszą edycję poradnika „Zarządzanie energią w budynkach komunalnych”, przewodnik „Planowanie energetyczne w miastach i gminach”, przewodnik „Fundusze europejskie na energetykę odnawialną” wydany przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz PIGEO oraz płytę CD „Zarządzanie energią: niech Twoje miasto stanie się wzorem” (wydaną przez Stowarzyszenie w 9 językach).
Prezentacje:
- List Ministra Środowiska Andrzeja Kraszewskiego
- Partnerstwo dla klimatu. Kolejny krok współpracy, Katarzyna Jagielińska, Ministerstwo Środowiska
- Obowiązki gminy jako lokalnego kreatora polityki energetycznej wynikające z prawa energetycznego, Magdalena Mrowczyk, URE
- Polskie miasta w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej, Iwona Korohoda, PNEC
- Przyjaźni dla Środowiska- „okiem lokalnej władzy”, Wiesław Ordon, Nowa Dęba
- Działania gminy Nowa Dęba, Wiesław Ordon
- Częstochowa miasto energetycznie świadome, Bożena Herbuś
- Ekologiczna Szczawnica, Tomasz Moskalik
- Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej w Ełku, Włodzimierz Szelążek
- Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny CARITAS w Myczkowcach ogrzewany hybrydowym źródłem ciepła, Piotr Boroń
- Prezentacja systemu wykorzystania kolektorów słonecznych i biomasy w miejskim systemie grzewczym, Andrzej Peraj
- Produkcja energii cieplnej w Gminie Kępice w oparciu o lokalne zasoby biomasy drzewnej, Marek P. Mazur
- Na drodze do koncepcji kompleksu agroenergetycznego, Bernard Rybak
- Duże instalacje solarne-teoria, praktyka, ekonomia, Adolf Mirowski, Viessmann
- Kryteria środowiskowe do stosowania w zamówieniach publicznych na oświetlenie, Narcyza Barczak-Araszkiewicz, Pollighting
- Nowe światło-nowa jakość, Janusz Stańczyk, LBL
- MODEL: A strategic way towards local energy efficiency… and a good tool for cities to step into the Covenant of Mayors, Christophe Frering, Energy Cites
- Porozumienie Burmistrzów, Maria Stankiewicz, PNEC
- Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Bielsko-Biała, Zbigniew Michniowski
- Doświadczenia gminy Łubianka - sygnatariusza Porozumienia Burmistrzów, Zbigniew Adamczyk
- Plan działań dla Warszawy na rzecz zrównoważonego zużycia energii w perspektywie do 2020 roku, Katarzyna Kacpura
- Polskie gminy i miasta dla klimatu - „Porozumienie Burmistrzów”(„Covenant of Majors”), Stanisław Nowacki, Niepołomice
- Dodatkowe mechanizmy finansowania wynikające z protokołu z Kioto, Wojciech Piskorski, Carbon Engineering
- Jak napędzamy zrównoważony rozwój?, Allan E. Mortensen, Ambasada Danii