Warsztaty nt. zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej w Jihlavie (CZ)

22 maja 2017 r. w Jihlavie (Republika Czeska) odbyły się międzynarodowe warsztaty poświęcone umowom o efekt energetyczny oraz zarządzaniu energią w budynkach użyteczności publicznej, w których wzięli udział przedstawiciele naszego Stowarzyszenia. Organizatorem warsztatów była Agencja Energetyczna Kraju Vysočina (EAV), która jest członkiem międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt pn. „TOGETHER - Razem w drodze do efektywności poprzez ograniczenie zużycia energii". Projekt jest współfinansowany z programu Interreg Central Europe 2014-2020. 

Wykorzystując konkretne przykłady prowadzący warsztaty zademonstrowali, jak duży efekt ekologiczny, ekonomiczny i społeczny można uzyskać podnosząc efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej, w tym poprzez podjęcie współpracy z firmami typu ESCO oraz zmianę zachowań użytkowników budynków.

Otwarcia warsztatów dokonał Pavel Pacal, wiceprezydent kraju Vysočina. Następnie swoje prezentacje wygłosili partnerzy projektu TOGETHER - Libor Gazovic z agencji SIEA (SK), który przedstawił model ESCO, oraz Antonio Zonta z Prowincji Treviso (IT), który zaprezentował pzykład umowy o efekt energetyczny obejmującej zarówno komponent techniczny, jak i społeczny. Kolejną część warsztatów poprowadził Manuel Nina (PT) - ekspert w zakresie czynników kształtujących zachowania i nawyki użytkowników budynków oraz możliwości oddziaływania na nie. Zaprezentował on wiele ciekawych i inspirujących dobrych praktyk oraz przykładów możliwych rozwiązań i technik angażujących użytkowników budynków w działania na rzecz oszczędzania energii.

Pod koniec warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z dwoma europejskimi projektami  mającymi na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach poprzez zmianę zachowań: „Greenplay” (finansowany z proramu HORYZONT 2020) oraz „Energy@School ” (finansowany z programu Interreg Central Europe).

Celem projektu TOGETHER, w ramach którego organizowane były warsztaty, jest poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Europie Środkowej poprzez zaangażowanie ich użytkowników w proces zarządzania energią oraz zmianę podejścia do tego procesu. W tym celu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej równowagi pomiędzy efektywnym zagospodarowaniem przestrzeni, wprowadzaniem modyfikacji tecznicznych oraz kształtowaniem pożądanych zachowań użytkowników.

Osobami do kontaktu w sprawie warsztatów są Martina Kuchařová z EAV (tel .: +420 731 045 964; adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) oraz Federica Giandolo z Prowincji Treviso (tel .: +39 0422 656906; adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

 

logo TOGETHER

Więcej informacji na temat projektu TOGETHER można znaleźć na jego stronie internetowej i profilu na Facebooku.