RESCL2011_Prague_celebration_parliament_allchampions1_BKLEAZwycięzcy 2. sezonu Europejskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej 2010/2011 odebrali nagrody i dyplomy 2 czerwca 2011 r. w czeskim Parlamencie w Pradze podczas konferencji pn. „Najlepsze projekty OZE w miastach i gminach – inspiracje, perspektywy, bariery”. Niemcy i Włosi - mając za sobą ciężkie doświadczenia w minionym sezonie piłkarskiej Ligi Mistrzów – zdołali odegrać się na polu energii odnawialnej!

 

 

Kronprinzenkoog, Crailsheim i Reutlingen (Niemcy) panują w Europie w swoich kategoriach rozmiaru – odpowiednio w rankingu całkowitym, w kategorii miast liczących 20 tys.-100 tys. oraz ponad 100 tys. mieszkańców. Jasne staje się zatem, dlaczego Niemcy postanowiły do 2020 roku zrezygnować z wykorzystania energii jądrowej: niemieckie miasta i gminy już wiele lat temu rozpoczęły transformację energetyczną i obecnie wiodą prym w Europie w zakresie oszczędnego gospodarowania energią i wykorzystania jej odnawialnych źródeł.

Także włoskie miasta i gminy świetnie sobie radzą w tej dziedzinie: Brunico zajęło pierwsze miejsce w kategorii miast liczących 5 tys.-20 tys. mieszkańców, nagrodzone zostały także miasta Dobbiaco i Bolzano z Prowincji Bolzano.

Na podium wśród zwycięzców Europejskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej 2011stanęli także przedstawiciele miast polskich: Szczawnicy i Bydgoszczy. Nagrody – słoneczne medale oraz dyplomy - odebrali Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy oraz Grzegorz Boroń, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Bydgoszcz.

3500 europejskich władz lokalnych reprezentujących 60 milionów ludzi z siedmiu krajów (Czechy, Bułgaria, Francja, Niemcy, Polska, Węgry i Włochy) wzięło udział w drugim sezonie Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej - RES Champions League. W sumie w miastach i gminach europejskiej Ligi OZE działaja instalacje solarne o powierzchni 1 900 000 m2, 3 000 MW energii uzyskuje się dzięki wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, a 1 100 MW z biomasy i biogazu.

RESCL2011_Praque_celebration_parliament_smallcities_TDLEA

Zwycięzcami drugiego sezonu europejskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej 2011 zostały w swoich kategoriach rozmiaru miasta:

Kategoria

Mistrzowie europejscy

Ranking ogólny:
bez względu na l. mieszkańców

1 miejsce: Kronprinzenkoog (Niemcy)
2 miejsce: Nagypáli (Węgry)
3 miejsce: Dobbiaco (Włochy)

Małe miasta:
od 5 000 do 20 000 mieszkańców

1 miejsce: Brunico (Włochy)
2 miejsce: Szczawnica (Polska)
3 miejsce: Chepelare (Bułgaria)

Średnie miasta:

od 20 000 do 100 000 mieszkańców

1 miejsce: Crailsheim (Niemcy)
2 miejsce: Jindřichův Hradec (Czechy)
3 miejsce: Chambéry (Francja)

Duże miasta:

ponad 100 000 mieszkańców

1 miejsce: Reutlingen (Niemcy)

2 miejsce: Bolzano (Włochy)
3 miejsce: Bydgoszcz (Polska)

RESCL2011_Prague_celebration_ontheroof_largecities_BKLEA

Jak wyłoniono mistrzów Europy?

Z każdego z krajów biorących udział w konkursie i z każdej kategorii – zależnej od liczby mieszkańców – tylko jedno miasto (lub gmina) spośród liderów rankingu ligi solarnej i biomasowej zostało zakwalifikowane do udziału w finałach Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej. Dzięki temu na podium w każdej kategorii znalazły się trzy miasta z trzech różnych krajów.

Mistrzowie Europy zostali wybrani przez Jury - w skład którego wchodzili partnerzy projektu: specjaliści ds. energii, przedstawiciele stowarzyszeń miast i gmin oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska a także dziennikarze zainteresowani tą tematyką – w oparciu o kryteria liczbowe (moc uzyskana ze źródeł odnawialnych) oraz jakościowe (zaangażowanie samorządów lokalnych, dynamika terytorialna).

RESCL2011_Prague_celebration_ontheroof_projectteam_BKLEA

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
Więcej o fazie kwalifikacji (krajowych półfinałach i finale europejskim).