Ready4NetZero 3webinariumStowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w webinarium "Jak angażować mieszkańców w działania na rzecz neutralności klimatycznej?”, które odbędzie się 9 stycznia 2024 r. w godzinach 10:00-11:30. Zaangażowanie mieszkańców i planowanie partycypacyjne jest kluczowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej z takich powodów jak m.in. zapewnienie przejrzystości procesu decyzyjnego, otwartość zarządzania i odpowiedzialność za decyzje przekazywane opinii publicznej. Zaangażowanie społeczeństwa w działania na rzecz klimatu pomaga budować zaufanie, integrację i odpowiedzialność w dążeniu do  zerowego zużycia energii netto. Wiele gmin boryka się jednak problemem zaangażowania mieszkańców i planowania partycypacyjnego, a także ze spełnieniem oczekiwań dotyczących uwzględnienia opinii publicznej w strategiach i działaniach.

Webinarium z udziałem doświadczonych prelegentów z trzech niemieckich jednostek samorządu terytorialnego, powiatu Osnabrueck, powiatu Ahrweiler i miasta Kempten, zapewni dogłębną analizę tego, w jaki sposób elementy partycypacyjne mogą być włączone w opracowywanie i wdrażanie długoterminowych strategii neutralności klimatycznej. Podczas webinarium prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami, przedstawiając zarówno wyzwania, jak i sukcesy związane z angażowaniem mieszkańców w podróż ku neutralnej przyszłości.

 

Data:                         09.01.2024

Godzina:                   10:00-11:30 CET

Rejestracja:             https://shorturl.at/hnqX3 do 8.01.2024

Goście:    

2023.12.12 Ready4NetZero Invitation Webinar q

                 2023.12.22 Ready4NetZero Invitation Webinar prelegenci

Andreas Witte studiował zarządzanie publiczne, prawo i ekonomię w Hanowerze, Osnabrueck i Brunszwiku. Jest Rzecznikiem Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Klimatu i Energii w Departamencie Planowania Strategicznego powiatu Osnabrueck, który utworzył w 2008 roku. Ma bogate doświadczenie w zakresie miejskich działań na rzecz ochrony klimatu, które obejmują nie tylko aspekty techniczne, ale także zaangażowanie społeczeństwa.

Wilhelm Schulz jest Kierownikiem ds. Ochrony Klimatu w powiecie Ahrweiler, który odpowiada za opracowywanie i nadzorowanie wdrażania konkretnych środków mających na celu ograniczenie publicznych i prywatnych emisji gazów cieplarnianych oraz dostosowanie się do zmian klimatycznych. Niemal całkowita dewastacja doliny Ahr w 2021 r. znacząco wpłynęła na jego pracę, która koncentruje się na wspieraniu wysiłków na rzecz zrównoważonej odbudowy, przy jednoczesnym zarządzaniu redukcją emisji w pozostałej części powiatu. Zanim powrócił do rodzinnego miasta po powodzi w Ahrweiler w 2021 r., pracował w brukselskiej organizacji pozarządowej nad europejską polityką klimatyczną, technologiczną i bezpieczeństwa. Wilhelm Schulz studiował nauki polityczne na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i w Szkole Zarządzania Hertie.

Thomas Weiß jest Kierownikiem ds. Ochrony Klimatu w mieście Kempten od 2012 roku. Jego wcześniejsze doświadczenie zawodowe obejmuje między innymi kluczową rolę w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem ekologicznego browaru w rodzinnym mieście Neumarkt in der Oberpfalz, począwszy od 2003 roku. Thomas Weiß jest absolwentem biologii i chemii na Uniwersytecie w Nowym Meksyku oraz nauk o środowisku w Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Przez ostatnią dekadę pełnił istotną funkcję w koordynowaniu działań na rzecz ochrony klimatu w Kempten, zarówno wewnątrz administracji miejskiej, jak i wśród szerszej społeczności.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Link do webinarium zostanie wysłany do uczestników po wypełnieniu formularza rejestracyjnego dostępnego tutaj do 08.01.2024 r.: https://shorturl.at/hnqX3.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Ready4NetZero, inicjatywy koordynowanej przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités"/PNEC (Polska), we współpracy z Instytut Ekologiczny/ ECOLOGIC (Niemcy), EnergiaKlub Instytut Polityki Klimatycznej i Komunikacji Stosowanej/ ENERGIAKLUB (Węgry), Rumuńska Sieć Miast Energetycznych/ OER (Rumunia), Regionalna Agencja północno-zachodniej Chorwacji ds. Energii i Klimatu/ REGEA (Chorwacja).