19 i 20 września 2023 roku w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 170 uczestników (oraz 160 online) z 23 krajów. Coroczna konferencja Energy Poverty Advisory Hub była szczególną okazją dla samorządów lokalnych, instytucji UE, agencji energetycznych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich interesariuszy zaangażowanych w zmniejszanie ubóstwa energetycznego do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat zastąpienia doraźnych rozwiązań, stosowanych w sytuacjach kryzysowych, zrównoważoną strategią, która pomoże złagodzić to negatywne zjawisko w odniesieniu do wszystkich obywateli, a zwłaszcza konsumentów ubogich energetycznie i znajdujących się w trudnej sytuacji.
Gościem honorowym wydarzenia był prezydent m.st. Warszawy – Rafał Trzaskowski, który rozpoczął konferencję od przemówienia, w którym podkreślił zaangażowanie stolicy w proces włączania społecznego i zmniejszania podziałów między mieszkańcami. Przedstawił cenne przykłady działań miasta na rzecz walki z ubóstwem energetycznym, w szczególności skupił się na złożoności tego wyzwania oraz wielu korzyściach dla obywateli, jakie może przynieść ten proces.
Po oficjalnym rozpoczęciu odbyły się dwa panele dyskusyjne m.in. z udziałem Leszka Drogosza, zastępcy dyrektora w Biurze Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy i jednocześnie prezesa naszego Stowarzyszenia oraz Piotra Orzechowskiego, zastępcy Prezydenta Zamościa. Przez kolejne dwa dni zebrani goście uczestniczyli w dyskusjach i warsztatach, których głównym tematem była współpraca, podnoszenie i zmiana kwalifikacji, finansowanie renowacji, społeczności energetyczne, koncepcja one-stop-shop oraz Społeczny Fundusz Klimatyczny (Social Climate Fund).
Konferencję zakończyła wizyta na Starej Pradze, która jest przykładem realizacji działań renowacyjnych na terenie miasta. Uczestnicy, oprowadzani przez ekspertów z Muzeum Warszawskiej Pragi, zapoznali się z wieloaspektowym wymiarem tej inicjatywy.
Szczegółowa relacja wraz z udostępnionymi materiałami znajduje się na oficjalnej stronie EPAH.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się również z nagraniem paneli dyskusyjnych w języku angielskim.