Edukacja ekologiczna, w tym edukacja osób dorosłych odgrywa coraz ważniejszą rolę w kształtowaniu zrównoważonego społeczeństwa. 3 marca 2023 r. w Krakowie odbyły się warsztaty poświęcone właśnie tej tematyce ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodych dorosłych, czyli osób w wieku 29-39 lat. Uczestnikami były osoby zainteresowane rozwojem kompetencji energetycznych m.in. przedstawiciele miast, Ekodoradcy oraz organizacje związane z ochroną klimatu. Różnorodność grupy umożliwiła szeroką wymianę doświadczeń w zakresie zdobywania i przekazywania tematycznej wiedzy.
W czasie warsztatów zostały omówione zagadnienia związane ze zrównoważonym wykorzystaniem energii w kontekście edukacji i zwiększania kompetencji społeczeństwa w tym obszarze. Przedstawiono wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród młodych dorosłych w Polsce, które dot. posiadanych przez nich umiejętności energetycznych. Badania to uświadomiło, jak niewielki odsetek osób jest zaznajomiony z tą tematyką, ale także z innymi kwestiami takimi jak: polityki krajowe związane z energetyką, czy koszty produkcji i wykorzystania zasobów energetycznych. Pokazało to przestrzeń do nowych działań, których podejmiemy się poprzez realizację projektu EL-Practice, w ramach którego niniejsze warsztaty zostały zorganizowane.
Interaktywna sesja stolikowa umożliwiła przeanalizowanie, jaka wiedza jest najbardziej potrzebna do codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego w sposób zrównoważony oraz rozwoju osobistego konsumentów energii. Wypracowane rozwiązania pomogą w stworzeniu interaktywnego e-kursu, który stanie się narzędziem do kształtowania wśród młodych ludzi pozytywnych zmian związanych z efektywnym wykorzystywaniem energii.
Ogólnym celem projektu EL-Practice jest wsparcie młodych dorosłych w poszerzaniu ich wiedzy, zdolności i umiejętności w zakresie zrównoważonego wykorzystania energii oraz podnoszenie ich świadomości i kompetencji, a także zwiększanie pewności siebie, prowadzące do aktywnego angażowania się w tworzenie zrównoważonego społeczeństwa i kształtowania odpowiedzialności za swoje wybory życiowe.
Dziękujemy wszystkim obecnym za obecność, zaangażowanie, a w szczególności aktywne uczestnictwo w części warsztatowej!
Aby uzyskać dostęp do prezentacji należy wpisać hasło, które otrzymali Państwo w mailu wysłanym po wydarzeniu. Tych z Państwa, którzy w wydarzeniu nie uczestniczyli, a są zainteresowani otrzymaniem prezentacji prosimy o kontakt z naszym biurem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poniższe prezentacje nie mogą być udostępnianie ani publikowane bez zgody Stowarzyszenia.
Prezentacje
- Alfabetyzacja energetyczna – praktyczne szkolenia na temat zrównoważonego korzystania z energii , Anna FIJAS, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
- Rozwój umiejętności z zakresu efektywnego korzystania z energii – idea czy konieczność? , Justyna JANOSZ, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
- Możliwość indywidualnego poszerzania wiedzy – prezentacja e-kursu dla młodych dorosłych , Anna FIJAS, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”