W dniach 28-29 czerwca 2022 r. w Zagrzebiu odbyła się konferencja Centrum Doradztwa ds. Ubóstwa Energetycznego pod hasłem przewodnim „W kierunku niezależności energetycznej: jak zagwarantować integrację społeczną”. Zgromadziła ona prawie 100 uczestników: reprezentantów samorządów lokalnych państw członkowskich UE, instytucji unijnych, agencji energetycznych i innych organizacji, zainteresowanych działaniami w obszarze ubóstwa energetycznego.
Konferencja ta byłą okazją, aby omówić i podzielić się doświadczeniami na temat wniosków z obecnego kryzysu geopolitycznego oraz tego, jak UE, podmioty krajowe i lokalne mogą współpracować w przekształceniu tego wyzwania w szansę na rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego i zapewnienie sprawiedliwej i zrównoważonej energii dla wszystkich.
Dwudniowe wydarzenie oficjalnie rozpoczęto wystąpieniami krajowych i lokalnych przedstawicieli Chorwacji, ponieważ zostało zorganizowane przez Centrum Doradztwa ds. Ubóstwa Energetycznego (EPAH) we współpracy z miastem Zagrzeb i DOOR, lokalną organizacją społeczeństwa obywatelskiego skupiającą ekspertów zajmujących się promowaniem zrównoważonego rozwoju energetycznego. Dunja Magaš, sekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Własności Państwowej, podkreśliła, że „ubóstwo energetyczne jest naszym wspólnym, europejskim wyzwaniem”, natomiast Kristina Čelić, dyrektor ds. Energii w chorwackim Ministerstwie Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju dodała, że „walka z ubóstwem energetycznym w obecnym kontekście jest niezwykle pilna, a miasto Zagrzeb pracuje obecnie nad programem łagodzenia ubóstwa energetycznego”. Dr Danijela Dolenec, zastępca burmistrza Zagrzebia, również zwróciła uwagę na społeczny wymiar transformacji energetycznej oraz na niezbędną współpracę pomiędzy szczeblem krajowym, gdzie tworzone są przepisy, a szczeblem lokalnym, gdzie odbywa się bezpośredni kontakt z obywatelami i istota działań w walce z ubóstwem energetycznym. W tym samym kontekście głos zabrała Baiba Miltovica, przewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego ds. transportu, energii, infrastruktury i społeczeństwa informacyjnego (TEN), która podkreśliła znaczenie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w wielu sektorach, podkreślając, że „zawsze bardzo ważne jest dostrzeżenie społecznego wymiaru przemian energetycznych”. Pierwszy dzień zakończyła debata na temat niezależności energetycznej, w której skupiono się na wyzwaniach i polityce na różnych szczeblach zarządzania.
W drugim dniu, przedstawiciele Bydgoszczy i Zamościa (Tomasz Bońdos, Kinga Tyburska oraz Katarzyna Fornal-Urbańczyk) wraz z innymi uczestnikami z miast wyłonionych w I naborze Programu Wsparcia Technicznego wzięli udział w interaktywnych sesjach, podczas których mieli okazję wymienić się informacjami na temat renowacji budynków w różnych krajach UE, tworzenia punktów kompleksowej obsługi (one-stop-shop), innowacyjnego finansowania działań i wspólnot energetycznych. Przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, wzięli udział w przygotowaniu części z nich: Patrycja Płonka, kierownik projektów, poprowadziła sesję „Na pierwszej linii ubóstwa energetycznego”, gdzie uczestnicy dyskutowali o tym: jacy konsumenci są szczególnie dotknięci gwałtownie rosnącymi cenami energii i przez to mają największe problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb energetycznych; jakie inne czynniki (poza cenami energii) wpływają na rachunki za energię we wrażliwych gospodarstwach domowych i jakie środki mogą być lokalnie wdrożone, aby wesprzeć takich mieszkańców. W tym samym czasie, dyrektor Anna Jaskuła przedstawiła doświadczenia Polski w zakresie wspierania poprawy efektywności energetycznej podczas sesji „Wyzwania związane z modernizacją budynków, jako kluczowe rozwiązania dla redukcji ubóstwa energetycznego”.
Dzień ten zakończył się wizytą w Križevci – pionierskim chorwackim mieście promującym demokrację energetyczną i inkluzywną transformację. Uczestnicy spotkali się z burmistrzem miasta Mario Rajn i odwiedzili pierwszą w Chorwacji w pełni obywatelską elektrownię z panelami słonecznymi finansowaną w ramach crowdfundingu w miejskim Centrum Rozwoju i Parku Technologicznym. Dowiedzieli się, w jaki sposób miasto współfinansuje instalacje elektrowni słonecznych na domach jednorodzinnych oraz poznali działające w mieście Biuro Energii i Klimatu prowadzone przez organizację KLIK, w skład którego wchodzi punkt kompleksowej obsługi oraz Centrum Walki z Ubóstwem Energetycznym. Doskonałym zakończeniem była inspirująca wypowiedź burmistrza: „Dzielenie się wiedzą i przykładami dobrych praktyk wzmacnia sieć miast i gmin w całej UE które działają na rzecz zielonej przyszłości i daje nam niezbędny impet, aby rzeczywiście stać się lokalnymi liderami dekarbonizacji”