EPAH launchevent SMSprawiedliwe społecznie dążenie do neutralnej klimatycznie Europy do 2050 r. jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu i staje się jeszcze ważniejsze w kontekście obecnie rosnących cen energii. Oznacza to, między innymi, walkę z nierównościami i ubóstwem energetycznym. Konferencję, która odbyła się w dniach 22-23 listopada 2021 r. poświęcono właśnie łagodzeniu tego zjawiska. Wraz z nią rozpoczęła się również działalność europejskiego Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego (Energy Poverty Advisory Hub – EPAH). Wydarzenie to było okazją do przedstawienia uczestnikom najważniejszych celów, jakie przyświecają działalności EPAH oraz umożliwiło wymianę dobrych praktyk ze wszystkich krajów UE.

Europejska komisarz ds. energii, Kadri Simson w swoim przemówieniu otwierającym wydarzenie podkreśliła, jak istotna jest rola gmin w dążeniu do sprawiedliwej transformacji. To właśnie władze lokalne są w stanie dotrzeć do wrażliwych odbiorców, dlatego muszą stać na czele wprowadzania rozwiązań, mających na celu redukcję ubóstwa energetycznego.

Podczas wystąpień przedstawicieli wysokiego szczebla UE (m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego czy Biura Porozumienia Burmistrzów) uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób polityka UE i EPAH intensyfikują działania na rzecz ograniczania ubóstwa energetycznego oraz poznać szczegóły dotyczące działalności Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego w kontekście lokalnym. Podczas interaktywnych sesji online uczestnicy dzielili się także swoimi doświadczeniami związanymi z oceną ubóstwa energetycznego i dyskutowali o wyzwaniach, z którymi mierzą się wrażliwi konsumenci. Szereg wystąpień burmistrzów wielu europejskich miast pozwolił zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez lokalne samorządy.

Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego to miejsce, w którym władze lokalne i praktycy mogą skorzystać z bazy rozwiązań, przyczyniających się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego. Na podstawie wyników badań i zebranych doświadczeń oferowane jest bezpośrednie wsparcie dla gmin oraz dostęp do wielu pomocnych narzędzi internetowych. Jednym z nich jest EPAH ATLAS, który umożliwia zapoznanie się z lokalnymi i międzynarodowymi projektami, a także innymi środkami dotyczącymi walki z ubóstwem energetycznym na całym świecie. 

Prezentacje i inne materiały z konferencji dotyczące m.in. nowych wskaźników pozwalających na mierzenie ubóstwa energetycznego zaproponowane przez Porozumienie Burmistrzów dostępne są TUTAJ.