W czerwcu gmina Kisielice – brązowy medalista Polskiej Ligi Mistrzów 2010 w kategorii „Biomasa” - zwyciężyła w konkursie Komisji Europejskiej ManagEnergy Award 2014, w którym wyróżniane są wybitne lokalne i regionalne projekty związane ze zrównoważonym rozwojem energetycznym. Burmistrz Tomasz Koprowiak osobiście odebrał nagrodę w Brukseli podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Kisielice - niewielka gmina położona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest liderem w działaniach na rzecz lokalnej zrównoważonej energii i może stanowić przykład dla innych samorządów w Polsce i całej Europie.
Projekt „Gmina Kisielice – Samowystarczalna Energetycznie Gmina” zmierza do zredukowania emisji, zmniejszenia zależności od węgla, poprawy jakości powietrza, a docelowo do uzyskania przez gminę niezależności energetycznej. Aby osiągnąć te cele, gmina zdecydowała się wykorzystywać biomasę i energię wiatrową, a także potencjał lokalnego rolnictwa.
Na słabo zaludnionych terenach wiejskiej gminy Kisielice znajduje się dużo gruntów rolnych, co pozwala na postawienie turbin wiatrowych na najbardziej odległych terenach rolniczych. Inwestycje zagraniczne umożliwiły zainstalowanie 50 turbin o łącznej mocy 94,5 MW na terenach należących bezpośrednio do rolników, którzy otrzymują za to roczne wynagrodzenie.
Uzupełnieniem dla turbin wiatrowych jest kocioł na biomasę o mocy 6 MW, który zasilany jest słomą ze zbóż zakupywaną od lokalnych rolników, co zapewnia im dodatkowy dochód. Kocioł jest połączony z siecią ciepłowniczą, która dociera do 85% budynków gminnych. Inwestycja realizowana etapami była początkowo finansowana z pożyczki z budżetu państwa, z budżetu gminy oraz małego grantu. Wpływy z podatku nałożonego na farmę wiatrową oraz dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoliły na rozbudowę sieci.
Kolejnym kluczowym elementem projektu jest podnoszenie świadomości społeczności lokalnej. Przez dwa lata urząd miasta organizował spotkania z mieszkańcami, aby przekonać ich o ekonomicznych i środowiskowych korzyściach wynikających z projektu, takich jak tania energia cieplna, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i wykorzystanie nadwyżek rolnych.
„Nasz projekt to wieloletnia praca wielu ludzi” - podkreślił po odebraniu nagrody burmistrz Tomasz Koprowiak. „Strategią naszej gminy jest rozwój, który pozwoli jej osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Ta nagroda Komisji Europejskiej potwierdza, że podążamy właściwą ścieżką”. Gmina otrzymała wiele gratulacji z Polski i zza granicy.
Członek jury Fiona Harvey chwaliła projekt za różnorodność wykorzystanych technologii, w tym odnawialnych źródeł energii. „To sprawia, że Kisielice są wyjątkowe” - mówi koordynator projektu Marcin Duda z Agencji Energetycznej PRAZE. „Nasza gmina jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce, w których zbudowano farmę wiatrową, kotłownię na biomasę oraz biogazownię, co czyni Kisielice jednym z krajowych liderów w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.
Fiona Harvey podkreślała znaczenie wsparcia, jakie projekt otrzymał od lokalnej społeczności. „To świetny przykład, jak wiele można osiągnąć dzięki wspólnemu działaniu i współpracy w całej gminie”. Wyraziła także nadzieję, że przykład Kisielic znajdzie naśladowców. „Mamy nadzieję, że ten wspaniały przykład zachęci inne gminy w regionie, w Polsce i w całej Europie, aby podjęły to wyzwanie i realizowały podobne działania”.
ManagEnergy organizuje również warsztaty budowania potencjału i spotkania networkingowe na tematy takie jak finansowanie projektu, możliwości pozyskiwania funduszy oraz najlepsze praktyki .
Poprzez ten coroczny konkurs, ManagEnergy promuje gminy takie jak Kisielice, które z powodzeniem przyczyniają się do osiągnięcia Unijnych celów 2020 dotyczących wykorzystania energii i ochrony klimatu. ManagEnergy co rok publikuje Broszurę Dobrych Praktyk oraz aktualności związane z realizacją lokalnych i regionalnych projektów z zakresu zrównoważonej energii z terenu całej Europy. ManagEnergy organizuje również warsztaty dotyczące budowania potencjału i poszerzania kompetencji oraz spotkania sieciowe na tematy związane z finansowaniem projektów, , pozyskiwania funduszy oraz dobrymi praktykami.
Zdaniem burmistrza Koprowiaka: „nagroda ManageEnergy należy się każdemu mieszkańcowi Kisielic”. Społeczność gminy będzie bowiem wspólnie dążyć do osiągnięcia niezależności energetycznej.
Obecnie trwa budowa trzeciej farmy wiatrowej o mocy 24 MW, która częściowo już funkcjonuje. Jeszcze w tym roku urząd gminy ogłosi przetarg na zakup instalacji do pierwszej w regionie elektrowni fotowoltaicznej.
Gratulujemy gminie Kisielice i jej mieszkańcom!
Więcej informacji na: www.managenergy.net.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.