Pierwszy sezon Ligi Mistrzów OZE zbliża się do końca. 19 maja 2010 roku w Dunkierce (Francja), podczas 6. Europejskiej Konferencji Miast Zrównoważonych, odbędzie się wielki Europejski Finał Ligi Mistrzów OZE. I to jedynie na trzy dni przed finałem piłkarskiej Ligi Mistrzów!
Władze lokalne mają czas do 31 marca, by zarejestrować się w swojej krajowej lidze OZE i w rezultacie wziąć udział w ostatecznej rozgrywce o tytuł Europejskiego Mistrza 2010.
ZAGRAJ Z NAMI!
Polskie drużyny piłkarskie niestety nie zdołały w ostatnim sezonie awansować do Ligi Mistrzów. Za to polskie miasta i gminy – bez względu na liczbę mieszkańców – mogą „zagrać” w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej konkurując ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła).
Punkty będą przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy przypadającej na mieszkańca.
Liga Mistrzów OZE, która nazwą nawiązuje do swojego odpowiednika w piłce nożnej, jest konkursem z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii przeznaczonym dla europejskich miast i miejscowości. Jak na razie w Lidze współzawodniczą miasta z 6 państw europejskich: Bułgarii, Republiki Czeskiej, Francji, Niemiec, Węgier oraz Polski. Pod koniec miesiąca do konkursu dołączą Włochy, a niedługo potem także inne państwa.
Pierwszy sezon Europejskiej Ligi OZE będzie trwał do 31 marca 2010 r. – wszystkie miasta i gminy, które do tego dnia zarejestrują się w Lidze, wezmą udział w europejskim konkursie, którego finał wraz z rozdaniem nagród odbędzie się w Dunkierce w kwietniu 2010 r.
Natomiast aktualnie trwający sezon Polskiej Ligi OZE zakończy się w sierpniu tego roku – do ostatniego dnia miesiąca można zgłaszać działające instalacje. W jesieni odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród Mistrzom Polskiej Ligi OZE.
Obecnie w Lidze współzawodniczy 30 miast i gmin, w kategorii biomasy w czołówce znalazły się Frombork (woj. warmińsko-mazurskie), Myczkowce (woj. podkarpackie) i Kępice (woj. pomorskie), w kategorii energii solarnej liderami są Myczkowce, Stanówko (najmniejsza z zarejestrowanych miejscowość, woj. pomorskie) i Poddębice (woj. łódzkie). Poza rankingiem ogólnym, Gracze Ligi konkurują ze sobą w trzech grupach, w zależności od liczby mieszkańców (www.ozeliga.pl).
W październiku ubiegłego roku przedstawiciele wszystkich miast Ligi mieli możliwość uczestniczenia w podróży studyjnej do Republiki Czech, zorganizowanej przez Ligę Ekologicznych Alternatyw (LEA), podczas której 40 osób w dwa dni obejrzało 15 instalacji zlokalizowanych w 8 gminach w południowo-wschodnich Czechach.
W listopadzie natomiast ponad 80 fanów OZE i kibiców Ligi - przedstawicieli samorządów lokalnych i przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - zgromadziło się na konferencji w Euro-Centrum w Katowicach, poświęconej wykorzystaniu OZE w gminach.
Dlaczego warto „zagrać” w Polskiej Lidze Mistrzów OZE?
- aby promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE w Polsce i Europie)
- aby porównać osiągnięcia swojej gminy lub miasta z osiągnięciami innych miast i gmin w regionie, w Polsce i Europie
- aby automatycznie znaleźć się w europejskiej Lidze Mistrzów OZE – RES Champions League i biorąc udział w konkursie ubiegać się o tytuł Mistrza OZE
- aby pochwalić się swoim dorobkiem – najlepszymi praktykami w Polsce i Europie,
podczas ceremonii krajowych i europejskich, - aby móc uczestniczyć w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji i Niemiec.
Rejestracji w Lidze może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.ozeliga.pl w zakładce "rejestracja miasta". Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut!
Zagraj z nami! Zapraszamy!
Iwona Korohoda, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.