Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszej publikacji przygotowanej w ramach projektu „DUET: Współpraca dla lepszego zarządzania energią w miastach”. Przedstawione dobre praktyki są wynikiem wymiany doświadczeń w ramach wizyt studyjnych, które miały miejsce m.in. w Hamburgu, Dreźnie oraz Bydgoszczy.
W dobie postępujących zmian klimatycznych i rosnącej potrzeby zrównoważonego rozwoju, skuteczne zarządzanie energią w miastach staje się priorytetem dla samorządów, przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Poradnik "Zarządzanie energią w mieście. Dobre praktyki" to nie tylko zbiór inforamacji o ciekawych inwestycjach, ale przede wszystkim źródło inspiracji, które pokazuje, jak wdrażać nowoczesne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej.
W trakcie lektury czytelnik może zapoznać się ze szczegółowymi opisami innowacyjnych technologii, które mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii oraz kosztów operacyjnych. Przykłady takie jak Centrum Technologiczne „Energy Campus Hamburg”, czy inteligentne systemy zarządzania energią zastosowane w kilku opisanych obiektach w Bydgoszczy pokazują, jak miasta mogą skutecznie wdrażać i wykorzystywać odnawialne źródła energii oraz nowoczesne systemy zarządzania budynkami.
Publikacja pokazuje rozwiązania, które są nie tylko korzystne dla środowiska, ale także realnie wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców. Rewitalizacja zabytkowych budynków, takich jak Młyny Rothera w Bydgoszczy oraz budowa nowoczesnego kompleksu sportowego Astoria, są przykładami tego, że dzięki odpowiedniemu zarządzaniu energią można tworzyć funkcjonalne oraz efektywne przestrzenie, minimalizując tym samym wpływ na środowisko.
Życzymy miłej i owocnej lektury!