17 stycznia 2024 r. odbyło się w Brukseli wydarzenie zamykające projekt EnergyMeasures: Wspieranie gospodarstw domowych narażonych na ubóstwo energetyczne, które podsumowało ponad 3 lata prac konsorcjum nad poprawą efektywności energetycznej zagrożonych ubóstwem energetycznym gospodarstw domowych dzięki podniesieniu świadomości energetycznej mieszkańców,  zmianie ich nawyków oraz zastosowaniu niskonakładowych środków oszczędzania energii.

Wydarzenie to było okazją do podsumowania działań i rezultatów projektu, które zostały zaprezentowane przez koordynatora dr Nialla Dunphy z University College Cork. Po tym wprowadzeniu zgromadzeni uczestnicy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny, który powstał w trakcie trwania projektu i pozwala podejrzeć realizację zadań z punktu widzenia wrażliwych odbiorców w zaangażowanych regionach oraz najważniejsze spostrzeżenia ekspertów:

Po tej projekcji odbyła się dyskusja panelowa, moderowana przez dra Breffní Lennon z University College Cork, podczas której panelowej zaproszeni eksperci debatowali nad sposobami walki z ubóstwem energetycznym i opowiadali o wnioskach z zrealizowanych działań. Rzucili oni światło na złożoność i potencjalne rozwiązania jednego z najpilniejszych wyzwań związanych z energią w Europie. Rozmowę zainicjowała Ute Dubois, profesor nadzwyczajna z ISG International Business School w Paryżu. Podkreśliła ona żywy obraz trudności spotykanych w walce z ubóstwem energetycznym: „Z ubóstwem energetycznym wiąże się wiele stygmatów. Jednym z najważniejszych dla nas wyzwań jest punkt wejścia”. Jej słowa podkreśliły krytyczną potrzebę przełamania barier społecznych i dotarcia do osób, które mogą być nieświadome dostępnej dla nich pomocy. Dr Paola Velasco-Herrejón, stypendystka Marii Skłodowskiej-Curie na Uniwersytecie w Oslo, wprowadziła do dyskursu globalną perspektywę, podkreślając znaczenie upodmiotowienia: „Obywatele powinni wierzyć, że są w stanie zrozumieć swoją sytuację energetyczną i stawić jej czoła”. Interdyscyplinarne podejście dr Velasco-Herrejón unaoczniło wzajemnie powiązany charakter wyzwań energetycznych oraz potencjał integracyjnych, wzmacniających rozwiązań. Dr Velasco-Herrejón jest współredaktorką niedawno opublikowanej książki Living with Energy Poverty – Perspectives from the Global North and South.

Strategie wykraczające poza środki nadzwyczajne i dotacje

Dora Biondani, kierownik projektów w Energy Poverty Advisory Hub, z zapałem opowiadała się za współpracą i wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń: „Podstawową zasadą jest wzmocnienie sieci podmiotów dążących do zmniejszenia ubóstwa energetycznego wśród gospodarstw domowych. Powinniśmy wykorzystywać różnych doświadczeń, które zdobyliśmy dzięki niezwykłym raportom i różnorodnym wdrożonym rozwiązaniom na poziomie gmin oraz wymiana pomysłami, aby wykorzystać te już istniejące”. Jej apel o długoterminowe rozwiązania był echem przekonania, że ubóstwo energetyczne wymaga kompleksowych strategii wykraczających poza rozwiązania krótkoterminowe i dotacje.

>

Dr Eduardo Blanco, kierownik projektu w Energy Cities, podkreślił zaś potrzebę kompleksowych rozwiązań na poziomie strukturalnym: „Ubóstwo energetyczne jest zwalczane przez samorządy poprzez zmiany polityczne i modele biznesowe; jest to jednak problem strukturalny i wymaga rozwiązań strukturalnych”. Jego wizja ekologicznych i czystych energetycznie dzielnic była przykładem zaangażowania w pozytywne, wpływowe zmiany na poziomie społeczności.

Znaczenie precyzyjnej definicji

W dyskusji wziął udział także dr Dragomir Tzanev, dyrektor wykonawczy Centrum Efektywności Energetycznej EnEffect. Podkreślił on kluczową rolę władz lokalnych w budowaniu zaufania i motywacji: „Jeśli włączysz władze lokalne w cały proces zwalczania ubóstwa energetycznego, zwiększy to zaufanie ludzi do tego procesu. To z kolei przekłada się na większą motywację do renowacji budynków mieszkalnych”. Jego spostrzeżenia podkreślają znaczenie precyzyjnej definicji w projektowaniu systemowego podejścia: „Definicja ubóstwa energetycznego jest bardzo przydatna, gdy trzeba opracować systemowe podejście do rozwiązania tego problemu. Powinniśmy być w stanie jasno określić, do kogo należy się zwrócić w tym procesie”.

Wymiana doświadczeń i dyskusje podczas tego wydarzenia w Brukseli podkreśliły pilną potrzebę wspólnego podejścia do walki z ubóstwem energetycznym na wielu płaszczyznach. W miarę jak Europa wyznacza swój kurs w kierunku zrównoważonej przyszłości, spostrzeżenia te pełnią rolę latarni morskiej, prowadząc do budowania inkluzywnego i bezpiecznego systemu energetycznego.

Aby dowiedzieć się więcej o zrealizowanych działaniach zapraszamy na nasze strony internetowe https://energymeasures.eu/ oraz http://www.pnec.org.pl/pl/energy-measures

 

logo EUWydarzenie zorganizowano w rama projektu EnergyMeasures, który jest finansowany z programu Horyzont 2020, największego programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej, w ramach umowy grantu nr 894759.