Ponad 30 przedstawicieli miast i gmin uczestniczyło w warsztatach zorganizowanych w dniach 24 i 26 października przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” wspólnie z Fundacją Frank Bold. Spotkanie było poświęcone społecznościom energetycznym i możliwościom ich funkcjonowania w miastach i gminach w świetle zaktualizowanych niedawno polskich przepisów. Wydarzenie było złożone z dwóch części: wykładu online wprowadzającego uczestników w tematykę społeczności energetycznych (24.10.2023) oraz spotkania stacjonarnego w formule warsztatowej w Krakowie (26.10.2023).

Ekspertką z zakresu prawa energetycznego, a szczególnie społeczności energetycznych, która podzieliła się swoją wiedzą podczas szkolenia była Pani Agnieszka Stupkiewicz – radczyni prawna z Fundacji Frank Bold. Jej specjalnością są przepisy regulujące produkcję energii ze źródeł odnawialnych oraz tworzenie i prowadzenie spółdzielni energetycznych. Jest ona również współautorką poradnika „Prawne aspekty tworzenia społeczności energetycznych”, a także autorką obszernych analiz dotyczących regulacji polskich na tle prawa Unii Europejskiej w zakresie spółdzielni energetycznych, stopnia implementacji do porządku prawnego dyrektyw rynkowej i RED, konieczności zmian przepisów dotyczących prosumentów oraz prawnoporównawczego opracowania dotyczącego biogazowni. 

Podczas pierwszej części spotkania, tj. wykładu online, prowadząca przedstawiła aspekty prawne dotyczące energetyki rozproszonej i jej umiejscowienia w dokumentach strategicznych, a następnie zapoznała słuchaczy z formami społeczności energetycznych dostępnymi na gruncie aktualnych polskich przepisów i wskazała podstawowe różnice pomiędzy nimi. W dalszej części wykładu omówiona została nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, a zwłaszcza zmiany dotyczące klastra energii, prosumenta wirtualnego, zbiorowego i lokatorskiego oraz możliwości ich zastosowania, a także obywatelskich społeczności energetycznych i obywatelskich społeczności energetycznych OZE.

W czasie warsztatów stacjonarnych w Krakowie bardziej szczegółowo przedstawiony został proces zakładania spółdzielni energetycznej oraz klastra energii. Spotkanie było doskonałą okazją do porównania różnych form społeczności energetycznych, ale także umożliwiło wymianę doświadczeń oraz dyskusję z ekspertami z innych miast i gmin w Polsce. Zdobytą wiedzę uczestnicy mieli możliwość wykorzystać w praktyce w ramach ćwiczeń w małych grupach.

Nie zabrakło także doświadczeń z poziomu lokalnego. Pani Kamila Fordońska z Urzędu Miasta Krakowa mówiła o możliwościach tworzenia w tym mieście obywatelskich społeczności energetycznych oraz o pierwszych instalacjach prosumenckich w krakowskich spółdzielniach mieszkaniowych. Przedstawiła także poradnik pt. Krakowska energetyka obywatelska, który zawiera m.in. studia przypadków, czyli raporty dot. opłacalności działania w formule prosumenta zbiorowego energii odnawialnej dla wybranych budynków wielorodzinnych i jednego budynku żłobka.

Na koniec Anna Fijas ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” zaprezentowała uczestnikom nieodpłatny interaktywny kurs online pn. „Espresso Training”, umożliwiający poszerzanie wiedzy w zakresie społeczności energetycznych i możliwości ich tworzenia.

Duże zainteresowanie tą tematyką, uzasadnione najnowszymi i planowanymi zmianami w polskim prawie oraz nowymi programami finansowania ich tworzenia i prowadzenia, z pewnością zaowocuje poszukiwaniem nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w celu ograniczenia zużycia energii, zmniejszenia opłat za rachunki oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Program

 

Aby pobrać poniższe prezentacje, należy wpisać hasło, które otrzymali Państwo w mailu wysłanym po wydarzeniu. Tych z Państwa, którzy w wydarzeniu nie uczestniczyli, a są zainteresowani zapoznaniem się z prezentacjami prosimy o kontakt z naszym biurem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Poniższe prezentacje nie mogą być udostępnianie ani publikowane bez zgody Stowarzyszenia.

Prezentacje:

  1. Wprowadzenie w tematykę społeczności energetycznych (24.10.2023) , AGNIESZKA STUPKIEWICZ, Fundacja Frank Bold
  2. Proces zakładania spółdzielni energetycznej oraz klastra energii (26.10.2023) , AGNIESZKA STUPKIEWICZ, Fundacja Frank Bold
  3. Szanse rozwoju energetyki prosumenckiej na terenach gmin miejskich – doświadczenia Gminy Miejskiej Kraków , KAMILA FORDOŃSKA, Urząd Miasta Krakowa
  4. Rozwijanie umiejętności w zakresie planowania społeczności energetycznych - interaktywny kurs online "Espresso Training" , ANNA FIJAS, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

 

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu CommitClimate (W drodze do transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej w gminach Regionu Morza Bałtyckiego) o numerze #C026, finansowanego z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego; w ramach projektu OwnYourSECAP (Wsparcie władz regionalnych i lokalnych w opracowaniu i wdrażaniu Planu SECAP), finansowanego w ramach instrumentu finansowego na rzecz środowiska i klimatu LIFE+ w ramach umowy grantu nr 101077109; projektu EnergyMeasures (Wspieranie gospodarstw domowych narażonych na ubóstwo energetyczne), finansowanego z programu HORYZONT 2020 w ramach umowy grantu nr 894759 oraz inicjatywy Porozumienie Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii.