W dniach 22 do 26 maja 2023 odbyła się pięciodniowa wizyta studyjna Burmistrzów krajów Europy Wschodniej: Ukraina, Gruzja Azerbejdżan, Armenia i Mołdawia, w dwóch urokliwych miastach członkowskich Stowarzyszenia - Bielsku-Białej i Cieszynie. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń, poznanie lokalnych inicjatyw rozwojowych oraz nawiązanie nowych kontaktów, a dzięki temu wzmacnianie współpracy między miastami. Spotkanie odbyło się w ramach programu City2City realizowanego w ramach inicjatywy Porozumienie Burmistrzów.

Pierwszego dnia wizyty, delegacja Burmistrzów została serdecznie powitana przez lokalne władze oraz urzędników z Bielska-Białej. Po oficjalnym przywitaniu przez Wiceprezydenta Adama Ruśniaka, odbył się panel dyskusyjny, podczas którego zaprezentowano sukcesy i wyzwania, z jakimi boryka się to miasto, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów efektywności energetycznej. Przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska oraz Energii przedstawili najważniejsze inicjatywy, takie jak rozwój infrastruktury, inwestycje w sektorze energetyki, ale również planowanie strategiczne. Dyrektor naszego Stowarzyszenia – Anna Jaskuła, przedstawiła szeroko zakrojone działania w zakresie efektywności energetycznej. Delegacja Burmistrzów miała okazję wraz z miejskim ogrodnikiem zwiedzić niektóre z ważnych miejsc w mieście, w tym  zrewitalizowane ulice w centrum miasta. Popołudniu miała miejsce wizyta w ZIAD - dużym zespole obiektów miejskich z infrastrukturą techniczną, hotelową, gastronomiczną, budynkami biurowymi i strefą festiwalową, która wykorzystuje energooszczędne rozwiązania. Uczestnicy mogli zobaczyć infrastrukturę obiektu oraz zastosowane tam nowoczesne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Kolejny dzień wizyty przeznaczono na wyjazd do jednego z polskich miast granicznych - Cieszyna. Goście zostali przywitani przez lokalne władze – Panią Burmistrz Gabrielę Staszkiewicz oraz Pana Wiceburmistrza Krzysztofa Kaszturę, którzy podkreślili znaczenie współpracy transgranicznej dla wzmacniania więzi między sąsiadującymi miastami, działań związanych z ochroną środowiska oraz  partycypacji społecznej. Przedstawiciele Urzędu Miasta zaprezentowali projekty i inicjatywy związane z poprawą efektywności energetycznej w mieście oraz adaptacją miasta do zmian klimatu oraz pokazali wypływ tych działań na rozwój Cieszyna. Delegacja miała okazję zobaczyć elementy adaptacji podczas spaceru po mieście. Goście odwiedzili zrewitalizowany kanał Młynkówka, przyjrzeli się termomodernizacji budynków wielorodzinnych w centrum miasta oraz licznym obszarom zielonym.  Wizyta zakończyła się Bazie Transportowej Komunikacji Miejskiej, do której grupa udała się autobusem elektrycznym. Ta część spotkania dała przestrzeń do dyskusji nad możliwościami rozwój systemu transportu publicznego z uwzględnieniem transportu niskoemisyjnego oraz elektromobilności.

Ostatni pełen dzień wizyty studyjnej przybrał aktywną formę. Burmistrzowie w czasie warsztatów prowadzonych przez UM Bielsko-Biała mieli możliwość poznać formy i narzędzia edukacyjne wykorzystywane do promocji efektywności energetycznej na przestrzeni lat. Następnie odwiedzili znajdujące się na miejskich terenach zielonych ścieżki przyrodnicze z obiektami małej architektury oraz nowopowstające centrum edukacji ekologicznej. Głównym punktem tego dnia było zwiedzanie Elektrowni Wodnej Porąbka – Żar. Goście mogli zobaczyć zarówno komorę elektrowni znajdującą się w podziemiach góry, jak i wyjechać na szczyt do Górnego Zbiornika Elektrowni. Dyrektor Oddziały Zespołu Elektrowni Wodnych Porąbka Żar – Jakub Kliś przedstawił także prelekcję dotyczącą znaczenia tego typu obiektów w krajowej produkcji energii.

W trakcie wizyty studyjnej, odbyło się kilka paneli dyskusyjnych, na których eksperci z obu miast omawiali różne aspekty związane z rozwojem lokalnym, zrównoważonym transportem i ochroną środowiska. Burmistrzowie mieli szansę dzielić się swoimi doświadczeniami i poznać najlepsze praktyki z Polski. Poza programem oficjalnym, delegacja miała również okazję do nieformalnych spotkań, które sprzyjały nawiązywaniu nowych kontaktów i wymianie informacji. Delegacja wyraziła swoje podziękowania za ciepłe przyjęcie i możliwość poznania lokalnych inicjatyw i projektów. Spotkanie było owocne i przyczyniło się do wzmacniania współpracy między miastami.

W imieniu zagranicznych gości dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom z Bielska-Białej i Cieszyna zaangażowanym w organizację wizyty!