image 2022 01 26T10 46 32 625ZAspekty środowiskowe związane z rozwojem małych sieci ciepłowniczych bazujących na źródłach odnawialnych były tematem trzeciego szkolenia zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu ENTRAIN: Planowanie rozwoju systemów ciepłowniczych wykorzystujących OZE dla poprawy jakości powietrza, finansowanego z programu Interreg Central Europe. Wydarzenie odbyło się 25 stycznia 2022 roku w formule online i stanowi część cyklu czterech szkoleń, z których każde poświęcone jest innemu aspektowi ciepłownictwa.

Wydarzenie rozpoczęła Patrycja Płonka – kierownik projektów w Stowarzyszeniu Gmin Polska Sieć „Energie Cités”,  która przywitała i wprowadziła uczestników w tematykę spotkania.  Po słowach wstępu, Anna Fijas, także kierownik projektów w PNEC przedstawiła działalność Stowarzyszenia oraz szczegółowy zakres projektu ENTRIAN – jego cele, etapy oraz działania, które zostały zrealizowane.

Po krótkim wstępie, jako pierwszy prelegent, głos zabrał Piotr Kleinschmidt z Forum Energii. Omówił stan obecny ciepłownictwa w Polsce, a następnie skupił się na wpływie tego sektora na czystość powietrza i klimat. Jak się dowiedzieliśmy, ciepłownictwo odpowiada za 25% krajowej emisji CO2. Konieczne jest zatem wdrożenie nowego modelu biznesowego w ciepłownictwie, który został przedstawiony na łamach raportu Przedsiębiorstwo ciepłownicze przyszłości. Nowy model biznesowy. Kolejnym prelegentem był dr hab. inż. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej, który przedstawił wybrane technologie oczyszczania gazów z procesów konwersji energii. Zwrócił on uwagę także na to, od jak wielu czynników zależy jakość spalania i powstające niepożądane produkty. Dr inż. Karol Sztekler z Akademii Górniczo-Hutniczej scharakteryzował wykorzystanie urządzeń adsorpcyjnych do produkcji chłodu z ciepła systemowego oraz odpadowego i OZE. Szacuje się, że sektor chłodniczy zużywa obecnie około 20% całkowitej globalnej produkcji energii elektrycznej.

Po wystąpieniu przedstawiciela AGH i po krótkiej przerwie przyszedł czas na wystąpienie Janusza Fica – prezesa Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który opowiedział o dywersyfikacji paliwowej w elektrociepłowni. Przedsiębiorstwo to wykorzystuje blok kogeneracyjny, kocioł na biomasę, a także blok energetyczny opalany paliwem na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Na terenie gminy działa także Klaster Energetyczny utworzony wspólnie z Gminą Miasto Krosno oraz Karpacką Uczelnią Państwową, którego celem jest zapewnienie energii elektrycznej dla wszystkich jednostek Miasta Krosna oraz uczelni. Ostatnim prelegentem był Paweł Jastrzębski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie, który przedstawił pilotaż pierwszego w Polsce programu wdrażania OZE poprzez zastosowanie pomp ciepła, jako rozwiązania dla budynków pozostających poza zasięgiem sieci ciepłowniczej.

Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom, że podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas minionego wydarzenia. Mamy nadzieję, że wydarzenie było dla Państwa wartościowe, a przekazana wiedza będzie inspiracją oraz pomocą w działaniach związanych z rozwojem małych systemów ciepłowniczych wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami z pierwszego i drugiego szkolenia organizowanych w ramach projektu ENTRAIN.

Aby pobrać następujące prezentacje i materiały, należy wpisać hasło, które otrzymali Państwo w mailu wysłanym po wydarzeniu. Tych z Państwa, którzy w wydarzeniu nie uczestniczyli, a są zainteresowani otrzymaniem prezentacji prosimy o kontakt z naszym biurem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Poniższe prezentacje nie mogą być udostępnianie ani publikowane bez zgody Stowarzyszenia.

Prezentacje:

  1. Projekt ENTRAIN: Planowanie rozwoju systemów ciepłowniczych wykorzystujących OZE dla poprawy jakości powietrza , Anna Fijas, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
  2. Wpływ ciepłownictwa na czystość powietrza i klimat , Piotr Kleinschmidt, Forum Energii
  3. Analiza wybranych technologii oczyszczania gazów z procesów konwersji energii , dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, Wydział Infrastruktury i Środowiska, Politechnika Częstochowska
  4. Wykorzystanie urządzeń adsorpcyjnych do produkcji chłodu i ciepła systemowego oraz odpadowego i OZE , dr inż. Karol Sztekler, Wydział Energetyki i Paliw, Akademia Górniczo-Hutnicza
  5. Dywersyfikacja paliwowa w krośnieńskiej elektrociepłowni , Janusz Fic, Prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego Sp. z o.o.
  6. MPEC w Krakowie – pilotaż pierwszego w Polsce programu wdrażania OZE poprzez zastosowanie pomp ciepła jako rozwiązania dla budynków pozostających poza zasięgiem sieci ciepło , Paweł Jastrzębski, Dyrektor ds. Innowacji w MPEC S.A. w Krakowie

Nagranie: