global15mar

W 2015 r. nasze rządy zobowiązały się w Paryżu do ograniczenia wzrostu temperatury do 2 stopni Celsjusza. Minęły trzy lata, a nasza przyszłość wygląda gorzej niż kiedykolwiek! Tymczasem władze udają, że ocieplenie do 3 stopni Celsjusza jest w porządku. Tymczasem naukowcy zajmujący się klimatem mają dowody na to, że nawet temperatura 2 Celsjusza spowoduje opłakane skutki dla naszego klimatu (susze, tornada, powodzie). A wszystko dlatego, że dzisiejsi dorośli nie dbają o jutro, o ich działaniach decydują względy polityczne i ekonomiczne.  

#FridaysForFuture to ruch, który rozpoczął się w sierpniu 2018 r., gdy 15 -letnia Greta Thunberg przez trzy tygodnie strajkowała przed szwedzkim parlamentem, aby zaprotestować przeciwko brakowi działań władz w związku z kryzysem klimatycznym. Swoje starania opisała na  Instagramie i Twitterze, nie spodziewając się nawet z jak wielkim zainteresowanie się spotka. 8 września Greta podbudowana pozytywnym odzewem postanowiła kontynuować strajk w każdy piątek, dopóki polityka szwedzka nie zapewni bezpiecznego wzrostu temperatury w granicy 2 stopni Celsjusza, co jest zgodnie z porozumieniem paryskim. Hashtagi #FridaysForFuture i #Climatestrike rozprzestrzeniły się, a tysiące uczniów i dorosłych zaczęło protestować przed parlamentami w ponad 300 krajach na całym świecie. 

Ciekawy sposób na obwieszczenie swojego poparcia wymyśliły między innymi szkoły w Belgi, które wykorzystały zegary do tego by "uderzyć" wspólnie na znak protestu w dniu 30 listopada 2018 r. Uczestnicy udokumentowali akcję i opatrzyli odpowiednim hashtagiem, dzięki czemu działanie zyskało międzynarodowy rozgłos.

A teraz 15 marca 2019 r. wszyscy uczniowie w całej Europie chcą solidarnie wyrazić swój bunt wobec nieskutecznych działań rządów na całym świecie! Dołącz do nas! Pokażmy, że nie zgadzamy się na spychanie tematu ekologii na boczny tor! Zawalczmy wspólnie o naszą przyszłość!

Nauczyciele i uczniowie polskich szkół, w kreatywny sposób okażcie swoje wsparcie!

  • Stwórzcie znak, plakat lub baner z hasłem dotyczącym zmian klimatu, np.: #Fridaysforfuture, #Climatestrike, #FFF jako slogan (w j.angielskim aby mogła zrozumieć was międzynarodowa opinia publiczna)
  • Nakręćcie krótki film (<2 min), dokumentujący waszą pracę podczas tworzenia znaku lub samego działania grupowego.
  • Wykorzystajcie kanały komunikacji w celu nagłośnienia swojego działania (za pośrednictwem mediów społecznościowych czy stron internetowych waszych szkół, możecie wykorzystać hashtagi: #Fridaysforfuture, #Climatestrike, #FFF, #BEACON, #EUKI, @EUKI_Climate)
  • Wyślijcie zdjęcia i filmy z waszych działań na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jeszcze w dniu 15 marca 2019 r.
  • Odwiedźcie stronę https://www.fridaysforfuture.org/, aby uzyskać więcej informacji na temat ruchu. Tutaj możecie również zarejestrować miejsce waszej akcji: https://fridaysforfuture.org/join

Pamiętajcie, że zdjęcia muszą zostać wykonane zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych (ze zgodą fotografowanych na ich publikowanie w Internecie).

Jeśli opublikujecie swoją pracę z hashtagiem #FridaysForFuture i #ClimateStrike, będziemy mogli ją znaleźć i udostępnić, dzięki czemu międzynarodowa opinia publiczna zobaczy Wasz sprzeciw.

Czekamy na Wasze prace!  Wspólnie możemy zdziałać więcej!