Energetyczne Piaseczno

Ostatni dzień maja w Piasecznie oprócz słonecznej pogody przyniósł moc pozytywnej energii!! Wszystko to za sprawą IV edycji rodzinnego pikniku naukowego – Dzień energii, którego celem było przybliżenie tematyki OZE. 

Głównym zagadnieniem poruszanym na stanowiskach eksperckich oraz podczas wywiadów scenicznych było wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zainteresowani mogli pogłębić wiedzę dotyczącą funkcjonowania elektrowni wiatrowych, dowiedzieć się, w jaki sposób produkują ciepło kolektory słoneczne czy przyjrzeć się makiecie przyjaznego dla środowiska domu. 

Jedną z atrakcji była możliwość wypróbowania elektrycznych środków transportu. Zarówno przejażdżka rowerami jak i samochodem cieszyła się dużym powodzeniem. Uczestnicy pikniku mogli przekonać się, że pojazdy napędzane prądem są łatwe w użytkowaniu, ciche, a co najważniejsze przyjazne dla środowiska. 

Coś dla dużych, coś dla małych

Rynek w Piasecznie stał się również areną zmagań młodych naukowców. Czy cytrynowa instalacja wystarczy, żeby komputer zaczął działać? Ile energii jest w ziemniaku? Dlaczego roboty zaczynają poruszać się dopiero, gdy zaświeci Słońce? I wreszcie, czy uda upiec się potrawę we własnoręcznie wykonanym piekarniku z folii aluminiowej? Strefa eksperymentów pomogła małym odkrywcom poznać tajniki chemii, fizyki i innych nauk przyrodniczych. Dzięki zaprezentowanym doświadczeniom młodzież przekonała się, że energię można pozyskać nie tylko z węgla, ale także wykorzystując siłę wiatru, wody i czy Słońca. 

Konkursy i quizy udowodniły, że dzieci posiadają wiedzę niewiele mniejszą niż eksperci i doskonale rozumieją, po co i jak oszczędzać prąd, czy jak funkcjonują elektrownie wiatrowe. 

Dziś trend, wkrótce konieczność

Nie jest tajemnicą, iż świat stoi w obliczu nowego problemu, jakim jest wyczerpywanie się złóż węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce to właśnie węgiel kamienny stanowi podstawowe źródło energii, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami jej pozyskania. „Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja w zakresie stosowania odnawialnych źródeł energii” – mówi Arkadiusz Durka, kierownik projektów z agencji Varsovia Lab. „Pozyskiwanie energii z niekonwencjonalnych źródeł w ciągu kilkudziesięciu lat stanie się koniecznością. Nie powinniśmy bać się stosowania nowoczesnych rozwiązań w naszych domach” – dodaje. Wydarzenia takie jak Dzień energii oswajają z tematem, pozwalają na zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami oraz edukują, nie tylko najmłodszych. 

Więcej o Dniu Energii i III edycji Młodzieżowego Forum Ekologicznego w Piasecznie:

http://piaseczno.eu/index.php?mnu=91&id=8310

http://piaseczno.eu/index.php?mnu=91&id=8311

https://www.youtube.com/watch?v=zEQ7EkBmS7E

https://www.youtube.com/watch?v=EnFnk-XA8QU

Galeria