V Beskidzki Festiwal Dobrej Energii

V  edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii upłynęła pod znakiem oszczędzania energii we własnym domu. Uczestnicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób codzienne czynności mogą wpłynąć na ochronę klimatu, jak i… oszczędności w domowym budżecie!

Tegoroczny festiwal, mimo kapryśnej pogody, zgromadził ponad 2000 przedszkolaków i uczniów z bielskich szkół. Uczestnicy mogli skorzystać z kilkudziesięciu rozmaitych, edukacyjnych atrakcji: warsztatów, wystaw, parku naukowego, gry terenowej, gier podwórkowych i wielu innych. 

Na warsztatach skumulowanych w 4 Strefach Energii uczestnicy poznali odnawialne źródła energii korzystając z różnych zestawów demonstracyjnych. Mogli także wykonać zabawki naukowe związane z danym typem energii, np.: statek napędzany energią wody, solarną latarnię wykonaną ze słoika i mini panelu słonecznego, recyklingowe żaglówki i autka napędzane energią wiatrową.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się nietypowa wystawa „Eko-dom”, która fascynowała nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych uczestników Festiwalu. Wystawa została tak zbudowana, by wciągnąć do działania widzów i pokazać, w jaki sposób we własnym domu oszczędzać energię i wodę. W każdym z pomieszczeń: kuchni, łazience, salonie i biurze uczestnik miał do wykonania wiele zadań, które z pewnością zapadały w pamięć.

Wiele dzieci zostało przekonanych do tego, że z rzeczy pozornie nieużytecznych można wykonać zabawki i dekoracje do domu. Na warsztatach tworzyły maskotki – węże z krawatów, koła optyczne z płyt CD, głuche telefony z kubeczków plastikowych czy eko-świeczniki, a także eko-produkty takie jak woreczki zapachowe do szafy czy aromatyczne sole do kąpieli.

Ciekawe warsztaty zaoferowały także bielskie szkoły ponadgimnazjalne. Szkoła na Grodzisku przywiozła wielkie pudło, które okazało się… prototypem aparatu fotograficznego czyli camerą obscurą! Uczestnicy mogli też zrobić sobie nietypowe portrety w specjalnym atelier fotograficznym, a także wziąć udział w recyklingowych warsztatach, które przez cały tydzień przygotowywali uczniowie ze Szkoły na Grodzisku. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia przygotowane przez Zespół Szkół Elektrycznych i Mechanicznych - uczniowie pokazali krzesło z jedną nogą, na którym można było swobodnie siedzieć czy armię smoków, dzięki której można było doświadczyć złudzenia optycznego. Dzięki IV LO oraz V LO uczestnicy mogli wziąć udział w eksperymentach i przekonać się, że fizyka nie musi być nudna! Z kolei II LO rozgrzało zmarzniętych uczestników i nauczyło wszystkich tańczyć zumbę i inne energetyczne tańce. I LO zaprezentowało, jak działa ogniwo fotowoltaiczne i jakie jest jego praktyczne zastosowanie. Pokaz egzotycznych zwierząt, a także warsztaty z origami zaproponował Zespół Szkół Ogrodniczych. Atrakcji było tak wiele, że trudno było ze wszystkiego skorzystać!

Punktem programu, który wywołał wielkie emocje, było rowerowe show akrobatyczne Krystiana Herby. Piskom i okrzykom radości nie było końca, gdy rekordzista Guinnessa prezentował kolejne akrobacje. 

Beskidzki Festiwal Dobrej Energii po raz kolejny udowodnił, że trudne tematy można omówić i zaprezentować w ciekawy i nietypowy sposób.

Więcej informacji już wkrótce na stronie: http://festiwaldobrejenergii.pl/

Tekst: Elżbieta Legoń

 logo bielsko biala logo bielsko biala chroni klimat