Słupsk dwukrotnym laureatem konkursu ECO-MIASTO 2016

W tegorocznej edycji realizowanego przy współudziale Ambasady Francji w Polsce konkursu ECO-MIASTO 2016 nagrodzono 8 miast oraz przyznano 8 wyróżnień. Największymi zwycięzcami zostały Wrocław i Słupsk – laureaci aż dwóch kategorii.

Słupsk został laureatem w kategorii „Gospodarka wodna” wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców, nagrodzonym za kompleksową realizację zadań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i planowanie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wody oraz kontroli wywozu nieczystości ze zbiorników bezodpływowych. 

Słupsk został również doceniony – w kategorii „Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi” –za spójność działań w zakresie zarządzania tymi systemami, a w szczególności za projekt informacyjny „Zielony punkt”. W „Zielonym Punkcie” można dowiedzieć się m.in. jak oszczędzać energię, w jaki sposób pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne czy obniżyć rachunki za ciepło nawet o kilkadziesiąt procent. Jury zwróciło także uwagę na pilotażowo wdrożony w Szkole Podstawowej nr 8 system upubliczniania w czasie rzeczywistym informacji o zużyciu energii przez budynek.

Na projekt ECO-MIASTO 2016 składa się konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz konkurs edukacyjny dla szkół.

Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim i Krajową Agencją Poszanowania Energii.