BBbike - System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerów w Bielsku-Białej już działa!

BBbike - System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerów w Bielsku-Białej został uruchomiony 1 października 2014 roku. Na system składa się 12 stacji, do dyspozycji użytkowników będzie 120 rowerów. Na stacjach jest 10-14  stojaków i odpowiednio 8 - 12  rowerów czyli po 2 dodatkowe miejsca do dokowania rowerów. Każdy rower będzie wyposażony w elektrozamek ułatwiający jego wypożyczenie oraz oddanie i dodatkowo zamek szyfrowy umożliwiający oddanie roweru nawet do stacji, która jest już pełna.

Wybór odpowiednich lokalizacji dla stacji rowerowych był niezwykle istotny. W skład zespołu odpowiedzialnego za wybór wchodziły osoby z Miejskiego Zarządu Dróg, Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów oraz Urzędu Miejskiego. W celu wybrania najdogodniejszych lokalizacji zespół kontaktował się z urzędami miast, w których system z powodzeniem już działa. Stacje zostały umieszczone w miejscach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców, jak: centrum, dworzec, uczelnie, pętle autobusowe, tereny rekreacyjne. Wyznacznikiem określenia odpowiedniej siatki połączeń była możliwość przejechania od jednej stacji do najbliższej w czasie krótszym niż 20 minut, co jest dla użytkowników bezpłatne. Ponadto wykonawca ma możliwość uruchomienia stacji komercyjnych, które byłyby kompatybilne z systemem.

W celu wypożyczenia roweru należy zarejestrować się na stronie internetowej www.bbbike.eu, podpisać regulamin oraz wnieść opłatę inicjalną i minimalnie doładować konto. Środki zgromadzone na koncie będą służyć do zabezpieczenia płatności za przekroczenie czasu bezpłatnego korzystania z SBWR, a w razie rozwiązania umowy z klientem, zostaną zwrócone. Do dyspozycji klientów jest telefoniczne Biuro Obsługi Klienta czynne przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, które służy fachową pomocą.