Członkowie naszego Stowarzyszenia na wysokich pozycjach w rankingu EUROPOLIS 2016

europolis. zrównoważone miasta1Na 1. miejscu w rankingu znalazła się Warszawa, tuż za nią Sopot i Bielsko-Biała (3. miejsce). Dobre wyniki uzyskała także Bydgoszcz (9 miejsce). 3 czerwca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja „Europolis. Zrównoważone miasta”, podczas której ogłoszony został ranking 66 polskich miast na prawach powiatu. Uwzględnia on takie obszary funkcjonowania jak gospodarka, społeczeństwo, środowisko i polityka – czyli cztery wymiary zrównoważonego rozwoju, które decydują o jakości życia.

Liderem rankingu została Warszawa. Dlaczego? Największe atuty stolicy to silna gospodarka i dobre warunki do życia. To tutaj jest najwięcej firm i inwestycji, relatywnie wysokie zarobki. Warszawa jest także jednym z niewielu polskich miast, któremu stale i wyraźnie przybywa mieszkańców. Jest także miastem zielonym: prawie jedną czwartą powierzchni zajmują lasy i parki. Poruszanie się po mieście ułatwia jedna z najlepiej zorganizowanych w Polsce i całkiem przyzwoita w skali europejskiej komunikacja miejska. Przez kilka ostatnich lat bardzo rozwinął się system rowerów miejskich Veturilo, który został odnotowany nawet w światowych rankingach (jego opis umieściliśmy w katalogu dobrych praktyk na stronie www.razemdlaklimatu.eu).

Zaraz za niespełna dwumilionową stolicą uplasował się Sopot, zaledwie 37-tysięczne nadmorskie miasto. O jego sukcesie decyduje położenie w obrębie Trójmiasta i duża liczba turystów, sprzyjająca tworzeniu silnej gospodarki lokalnej, powstawaniu dużej liczby firm oraz napływowi inwestycji. Co ciekawe, Sopot jest miastem najbardziej lubianym na Facebooku – na 1 000 mieszkańców przypada aż 885 lajków.

Do wysokiej, trzeciej pozycji miasta Bielsko-Biała przyczyniły się dobre wyniki w kategorii „Środowisko”. Zdecydowały o nich m.in. skuteczna walka z niską emisją oraz znaczna liczba terenów zielonych – Bielsko-Biała leży u podnóży Beskidu Śląskiego i Małego. Silna jest tutaj lokalna polityka (np. wielu mieszkańców korzysta z e-usług publicznych), a warunki życia i stan środowiska należą do najlepszych w Polsce. Ponadto prawie wszyscy radni w mieście mają wyższe wykształcenie, a w radzie miasta panuje względna równowaga pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Tylko Bielsko-Biała spośród miast liczących od 150 do 300 tys. mieszkańców znalazła się na podium.

Bydgoszcz, dziewiąta jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, zajęła pierwsze miejsce w Polsce w kategorii „Środowisko”. Miastu sprzyja tutaj brak dużego przemysłu, dzięki czemu emituje mało pyłów i zanieczyszczeń, zużywa niewiele energii elektrycznej, produkuje mało śmieci. Dużą część miasta (28%) zajmują lasy, w pobliżu znajduje się także kompleks leśny Borów Tucholskich. To najbardziej zielone miasto w Polsce konsekwentnie realizuje strategię przywracania do życia Starego Kanału, czyli fragmentu rzeki Brdy i okolicznych parków. 

Ranking 'Europolis' 66 polskich miast został przygotowywany na zlecenie Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przez Politykę INSIGHT. Partnerami raportu są: Orange Polska, Siemens, Veolia Energia Polska S.A., a patronami medialnymi Gazeta Wyborcza, Tygodnik Polityka, Urbnews, Wspólnota oraz smart-grids.pl

Projekt Europolis realizowany jest od 2013 r. przez Fundację Schumana wraz z polskimi i europejskimi partnerami, a dotyczy wyzwań, jakie stoją przed europejskimi miastami. Co roku na konferencji Europolis organizowanej przez Fundację Schumana, m.st. Warszawę i Fundację Konrada Adenauera w gronie środowisk samorządowych, miejskich, politycznych i biznesowych omawiany jest inny temat związany z rozwojem miast.

Powyższy tekst przygotowano na podstawie Raportu „Europolis. Zrównoważony rozwój miast”, którego autorami są Piotr Arak i Marta Kusterka-Jefmańska.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Pełny tekst rankingu i raportu „Europolis. Zrównoważony rozwój miast"