Dzień projektu Euronet 50/50 MAX w Dąbrowie Górniczej

29 maja 2015 roku w Dąbrowie Górniczej świętowaliśmy pierwszy rok realizacji projektu EURONET 50/50 MAX, który realizowany jest w 28 szkołach tego miasta. Ponad 200 uczniów i prawie 30 nauczycieli wzięło udział w konkursie i warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites”. Impreza towarzyszyła Dniom Dąbrowy Górniczej.

Spotkanie uroczyście rozpoczął Zastępca Prezydenta Miasta Henryk Zaguła, a także Marek Mrówka z Referatu Zarządzania Energią, który poinformował, że dąbrowskie szkoły zaoszczędziły niemal 500 tysięcy złotych dzięki ciężkiej i skrupulatnej pracy zespołów ds. energii.

Na uczniów i nauczycieli czekało w miejskim Parku Hallera wiele atrakcji. Każdy zespół otrzymał kartę zadań, które miał zrealizować i wypełnić. W ciągu 2 godzin uczniowie odwiedzili 7 stanowisk, a następnie odpowiadali na zadane w karcie pytania. Przy każdym stanowisku za poprawne wykonanie zadania członkowie zespołu otrzymywali kolorowe literki, z których na koniec można było ułożyć słowo EURONET.

Atrakcje w programie wydarzenia Euronet 50/50 MAX:

E. Pokaz lodowych eksperymentów – uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli, jak wygląda i czym dokładnie jest suchy lód oraz jak za pomocą prostych składników stworzyć mroźną chmurę, lewitujące banki czy pianowy lodowiec, kolorowe płomienie.

U. Pokaz magicznych sztuczek, podczas którego zostały wyjaśnione działania iluzjonisty. Chemia i fizyka w praktyce, czyli wykorzystanie niestandardowych właściwości substancji. Pokaz o tym, że chemia jest trochę magiczna, a magia chemiczna. Uczestnicy mieli możliwość rozstrzygnięcia, czy z wody można wyczarować sok, czy można nadmuchać balon bez pomocy ust oraz czy istnieje sposób na odczytanie magicznego pisma.

R. Rozwiązywanie krzyżówek i tworzenie energetycznego sloganu – zadaniem uczniów w tym punkcie było rozwiązanie 4 krzyżówek związanych z energią, a następnie wykorzystanie haseł do stworzenia energetycznego sloganu. Słowa klimat, woda, energia i szkoła znalazły się niemal w każdym wierszyku czy sentencji. Wyobraźnia i kreatywność uczniów z zespołów ds. energii może zawsze zaskoczyć! Najciekawsze wierszyki stworzyły 3 zespoły:

Szkoła Podstawowa nr 31 im. Zagłębia Dąbrowskiego

Czy jest wiosna, czy jest lato,
Czy jest ciemno, czy jest jasno,
Wyłącz światło, wyłącz prąd,
Dbaj o Ziemię,
TO TWÓJ DOM!

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Ludwika Waryńskiego

Zmarnowana woda – czy Ci jej nie szkoda?
Oszczędzaj energię w szkole i w domu,

To nie przeszkadza nikomu,

Ocieplenie klimatu grozi naszemu światu!

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza

Nie wiem, czy wiecie,
Ale energia to najcenniejszy dar na świecie.

Gdy marnujemy prąd i wodę,

Wyrządzamy Ziemi wielką szkodę,

Dużą radość wszystkim damy,

Gdy o nasz klimat dbamy,

Naszą szkoła jest wspaniała i o planetę dba cała!

O. Wybór najlepszego plakatu – uczniowie przywieźli ze sobą plakaty promujące oszczędzanie energii. Ich łączna liczba przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, dlatego zostały rozmieszczone w różnych miejscach: na stojakach, sznurach i wreszcie wprost na trawniku! Zadaniem uczniów był wybór najlepszego plakatu, ale nie można było oddać głosu na plakat stworzony we własnej szkole. Każdy zespół mógł wskazać jeden wybrany - najlepszy zdaniem uczniów - plakat.

N. Energetyczne filmiki i podchwytliwe pytania – uczniowie mieli za zadanie obejrzeć 7 filmików trwających po 20 sekund każdy, a następnie odpowiedzieć na 3 krótkie, ale podchwytliwe pytania. Jak brzmi nazwa roweru miejskiego, jaki jest kolor szalika doktora i liczba filiżanek herbaty? Trzeba było się mocno skupić!

E. Warsztaty OZE w dmuchanym namiocie VIESSMANNA – w tym miejscu uczestnicy zabawy mogli się wiele dowiedzieć o odnawialnych źródłach energii wykorzystywanych w Polsce, a także poznać różnorodne ciekawostki. Warsztaty zostały przygotowane przez Piotra Wrońskiego z firmy Agrocom prowadzącej w Dąbrowie salon VIESSMANNA dla klientów indywidualnych.

T. Energetyczne zdjęcie na tle plakatów – po zebraniu wszystkich kolorowych liter na poszczególnych stanowiskach powstał napis, który uczniowie mogli wyeksponować pozując do pozytywnego, energetycznego zdjęcia. Im więcej radości i dobrej energii na zdjęciu tym lepiej. 

Po oddaniu uzupełnionych kart zadań uczniowie przystępowali do losowania nagród w loterii fantowej, w której każdy los – tak jak w naszym projekcie – wygrywał! Największym powodzeniem wśród uczniów cieszyły się odblaskowe bransoletki z logiem projektu EURONET 50/50 MAX i hasłem:

ENERGETYCZNI NA MAXA, które zostały przygotowane w 4 kolorach.  

Dzień projektu EURONET 50/50 MAX zorganizowany w Dąbrowie Górniczej był doskonałą okazją do poznania zespołów ds. energii z innych szkół, zaprezentowania własnych prac na wystawie plakatów, zdrowej rywalizacji, zdobycia nowych informacji, a przede wszystkim do wspólnej dobrej zabawy! Ta nagroda za ciężką pracę uczniów i ich całoroczne działania miała też oczywiście charakter edukacyjny.  

Młodzież wykazała się nie tylko wiedzą i talentem plastycznym, ale także chęcią do działania, pozytywną energią, kreatywnością i życzliwością potwierdzając, że zespoły ds. energii z dąbrowskich szkół potrafią być ENERGETYCZNE NA MAXA!

Galeria